Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Zeman se snažil zachránit kůži svým spolupracovníkům. Tvrdý zásah premiéra Fialy

Miloš Zeman: Snažil se zachránit kůži svým spolupracovníkům. Petr Fiala abolici zarazil
Zdroj: Se souhlasem Jiřího Ovčáčka/Extra.cz/Renata Bušková/Koláž Extra.cz
+ Další fotografie
kauza

Končící prezident Miloš Zeman se snažil zastavit zahájení trestního stíhání u dvou svých spolupracovníků. Požádal tedy premiéra Petra Fialu o spolupodepsání takzvané abolice. Fiala to však podle Deníku N odmítl udělat. Zeman už přitom předtím dal milost odsouzenému šéfovi lánských lesů Miloši Balákovi.

Prezident Miloš Zeman loni v létě podle informací Deníku N žádal premiéra Petra Fialu (ODS) o spolupodepsání takzvané abolice, která by znemožnila zahájit případná trestní stíhání ve dvou kauzách týkajících se Zemanových nejbližších spolupracovníků. Šlo o případ skartace vrbětické zprávy a úniků informací Bezpečnostní informační služby (BIS) na Hrad. Premiér ale Zemanovi nevyhověl a abolici odmítl podepsat. Vyjádření prezidentské kanceláře a úřadu vlády ČTK zjišťuje.

Policie loni vyšetřovala několik kauz, které se bezprostředně týkaly prezidentské kanceláře. V prvním případě se zabývala skartováním tajné zprávy o ruském zapojení do výbuchů ve Vrběticích, ve druhém šlo podle Deníku N o podezření, že důstojník BIS vynášel prezidentovi utajované skutečnosti o údajných odposleších jeho okolí.

BIS odposlouchávala Zemana

O této záležitosti už dříve veřejně promluvil sám prezident, podle něhož ředitel BIS Michal Koudelka nařídil v minulosti odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí, a odposlouchávána tak byla i hlava státu. Po Zemanových výrocích se případem začala zabývat inspekce Bezpečnostní informační služby pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze. Sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) loni v prosinci konstatovala, že nemá žádné indicie, že zpravodajská služba postupovala nezákonně.

Druhý případ, o kterém se prezidentův dokument zmiňoval, se přímo dotýká kancléře Vratislava Mynáře. Právě on skartaci tajného dokumentu o Vrběticích nařídil, uvedl Deník N. Kauza se může podle serveru týkat i někdejšího pověřeného šéfa bezpečnostního odboru Jana Nováka. Policisté měli podezření, že se dostala i k lidem, kteří neměli patřičnou bezpečnostní prověrku Národního bezpečnostního úřadu – tu nemá ani Mynář, ani Novák, dodal Deník N.

"Zeman v létě na Úřad vlády odeslal premiérovi Petru Fialovi (ODS) písemný požadavek, aby v těchto dvou trestních řízeních spolupodepsal nepřípustnost trestního stíhání. Fiala však abolici nepodepsal," napsal Deník N s odkazem na osm důvěryhodných zdrojů z Fialova kabinetu, Hradu a Úřadu vlády. Zeman podle nich v dokumentu neuvedl žádná konkrétní jména.

Fiala nechtěl případ komentovat. "Pan premiér se nebude vyjadřovat. Děkuji za pochopení," sdělil Deníku N mluvčí vlády Václav Smolka. Premiér své rozhodnutí neformálně řešil se členy své vlády, kteří ho v rozhodnutí abolici nepodepsat podpořili. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na informace obsažené v článku zatím nereagoval.

Prezident má právo udělovat milosti, amnestie a abolice. Pro amnestii a abolici k tomu potřebuje spolupodpis předsedy vlády, případně podpis jím pověřeného člena kabinetu. V případě abolice prezident nařídí, aby se trestní stíhání pro určitý trestný čin nezahajovalo, a pokud již zahájeno bylo, ale nebylo doposud pravomocně skončeno, aby bylo zastaveno.

Kauza Balák

Prezident Zeman už přitom vyvolal bouři nevole, když minulý rok na konci března udělil milost odsouzenému řediteli Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Ten byl odsouzen k tříletému vězení za ovlivnění zakázky ve výši 200 milionů na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Dále mu byl uložen peněžitý trest v celkové výši 1,8 milionu korun a čtyřletý zákaz činnosti.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy