Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Zbytečná smrt legendárního plavce Drozda (†54): Osudnou se mu stala vlastní toaleta

Michael Drozd ve svém živlu - ve vodě
Zdroj: Se souhlasem Jana Nevrkla
úmrtí

Byl jedním z nejznámějších dálkových plavců 90. let. Přesto když se běžných Čechů zeptáte, pravděpodobně ho znát nebudou. Michael Drozd tragicky zemřel ve věku 54 let. Osudovou překážkou se mu podle informací Blesku stala vlastní koupelna. Odchází tak jedna z velkých legend svého sportu.

Miloval vytrvalostní plavání, zúčastnil se MS 1994, ME 1993 a 1995, tyto závody však nebyly to, co ho lákalo nejvíc. „To jsou skleníkové závody,” říkával s nadsázkou Drozd, jenž ovládl i Světovou sérii dálkových plavců v roce 1997. „Žádná teplota pro něj nebyla dost nízká a žádný závod nebyl dost dlouhý, 80 km po proudu řeky Paraná, 45 km v chladném moři s pětimetrovými vlnami u kanadských břehů,” přidává jenom krátký výčet úspěchů velký kamarád a trenérský kolega Jan Neverkla na svém Facebooku.

Paradoxní smrt

Osudové se Míšálovi, jak mu kamarádi říkali, stalo podle informací Blesku zakopnutí na záchodě a následná rána do hlavy, která způsobila otok na mozku. Ironie osudu bývá občas až příliš krutá. Plavec, který se ve vodě cítil jako ve svém živlu, nakonec nezvládl boj s vlastní koupelnou. To vše navíc ještě den před Štědrým dnem.

Lékaři drželi Drozda přes týden v umělém spánku, než v pondělí večer dobojoval svůj poslední závod. Na počest velkého sportovce bude přejmenován závod ve Strakonicích, kterého se pravidelně účastnil. Alespoň malé satisfakce se tedy Drozd za své velkolepé úspěchy dočkal.

Nevšední začátky

Se začátkem Drozdovy kariéry se pojí úsměvná historka, kterou popisuje kamarád Neverkla. Tehdy ještě jenom rekreační plavec seděl se svými přáteli a popíjel u Vranovské přehrady. „Dlouho do noci jsme seděli u ohně, a když se rozednilo, viděli jsme, že se zde chystá jakýsi dálkový závod. Tak jsme se z hecu přihlásili,“ vzpomíná s úsměvem na tváři kamarád a dodává, že všem bylo hned jasné, že u plavání Drozd zůstane.

Když se v 90. letech vydal do Argentiny, pochopil, jak dobré jméno si ve světě udělal. „Poznal jsem to v Buenos Aires, kde jsem hledal bazén. Jakmile jsem řekl, že jsem Čech, hned věděli, kdo jsem a čeho jsem dosáhl. Příjemně mě to překvapilo,“ popisoval velký zážitek. Když se vydal do řeky Paraná v Jižní Americe, fandilo mu na břehu 200 tisíc lidí. To všechno dokresluje, jaká osobnost to byla a jak byl za hranicemi vnímán.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy