Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Vladimir Putin má mučednický komplex, varují experti. Obávají se, že může přivést svět do záhuby

Vladimir Putin za rok dost sešel.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
hrozba

Před "mučednickým komplexem" Vladimira Putina varuje zpráva think tanku Heritage Foundation. Nestabilní chování ruského vůdce může mít podle tohoto rozboru za následek i možné použití jaderných a chemických zbraní. Obavy vzbuzuje především hysterická rétorika Kremlu z poslední doby.

Nová zpráva publikovaná americkým think-tankem Heritage Foundation varuje před rizikem, že ruský prezident „učiní jedno z nejosudovějších rozhodnutí století“ tváří v tvář tomu, že jím naplánovaná invaze na Ukrajinu nejde podle plánu. Kreml se podle ní propracoval „do stavu téměř hysterie“ a stále tvrdí, že NATO představuje pro Rusko vojenskou hrozbu.

Putinovi propagandisté už nějakou dobu vyhrožují západním zemím jaderným holocaustem a rétorika v posledních měsících stále eskaluje. Možným hrozbám, které z toho plynou, se věnuje studie nazvaná "USA a jejich spojenci musí porozumět ruským jaderným hrozbám a reagovat na ně". Zkoumá především míru skutečné pravděpodobnosti, že Putin přejde k použití zbraní hromadného ničení.

Rusko má až 2000 jaderných zbraní

Možnost použití jaderných zbraní podle zprávy, kterou zmiňuje také britský list Daily Mail, diskutovali ruští generálové v listopadu loňského roku. Ohledně užití zbraní dlouhého doletu jsou však opatrní. Přesto vykreslují Západ čím dál více jako nepřítele a užití taktických jaderných zbraní je tak pokládáno za možnost, jak zabránit další eskalaci bojů.

Země má mít aktuálně mezi 1 000 a 2 000 jadernými zbraněmi různých velikostí. Západní státy považují použití takových zbraní za poslední možnost, ale ve zprávě se uvádí, že Rusko se může uchýlit k jejich užití již brzy, a to v rámci cvičení.

Zpráva také nastiňuje čtyři situace, při kterých by Putin neváhal použít jaderné zbraně: možné předejití útoku na Rusko, pokud by je někdo použil proti Rusku, při hrozbě, jako je kybernetický útok na ruské systémy velení a řízení a nakonec v případě existenčního ohrožení Ruska konvenčními nebo jadernými zbraněmi.

Putinův sen o Rusku jako protizápadním, kvazisovětském, neliberálním státě čelí podle zmíněné zprávy v současnosti ponížení a porážce. V Putinově mysli, která je podle textu zasažena „mučednickým komplexem“, by se však tato krize mohla vyjevit jako existenční. Varováním mohly být už jeho předchozí vyjádření o „slávě umírání pro vlast“.

Související články

Další články