Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Takhle vypadá zóna nula, místo nejtvrdších bojů: Ukrajinci nocují kousek od mrtvých Rusů

Ukrajinský Charkov je z velké části v troskách.
Zdroj: Se souhlasem Darji Stomatové
+ Dalších 7 fotografií
Z FRONTY

Reportérka CNN Prima News Darja Stomatová každý den přináší zpravodajské vstupy z východu Ukrajiny, kde působí jako jedna z mála reportérů, kteří tam zůstali. Ve vstupu pro hlavní zprávy poté přiblížila, jak vypadá takzvaná bojová zóna nula. To je území, ze kterého už odešli všichni civilisté a válka tam probíhá takzvaně na plné obrátky. Vojenské checkpointy jsou na každém rohu a bez doprovodu armády do zóny nikdo nesmí. Riskoval by totiž život.

Zatímco oficiální kanály hovoří o tom, že Rusko by mělo ve svém útoku polevovat, podle reportérky Darji Stomatové je v poslední době aktivní hlavně dělostřelectvo obou stran. "Můžeme také spekulovat, jestli to není tím, že Ukrajinci měli zničit velký muniční sklad, který už byl na ruském území," říká reportérka CNN Prima News v živém vstupu. To mohlo způsobit zvýšenou ruskou aktivitu. Reportérka se spolu s kameramanem a vojenským doprovodem vypravila do zóny, ze které byli všichni civilisté vystěhováni a odehrávají se tam těžké boje.

"Doprovázeli nás tam ukrajinští vojáci, protože bychom se tam za normálních okolností nedostali. Všude jsou vojenské checkpointy," říká reportérka. "Příjem, příjem, přijíždíme v červeném autě," ohlašuje voják jejich pozici kvůli tomu, aby nedošlo k záměně vozidel a k palbě. Situace na bojišti je nepřehledná a obě armády používají podobnou techniku.

Štáb pak spolu se svým průvodcem zastavuje na zničeném sídlišti, kde paneláky dostaly přímý zásah a nálože vystřelené ze sovětského salvového raketometu Grad tu leží přímo na ulici. Auta, která se oblastí chtějí proplést, musí jezdit skutečně opatrně. "Je zabořený do silnice přímo před panelovým domem, který je také zničený," říká reportérka, která i s kameramanem dostala na natáčení na sídlišti od vojáků pouhou minutu.

Jak se štáb posunuje blíže k frontové linii, je vidět stále více trosek vojenské techniky a některé stále ještě hoří. V jednom z domů poblíž fronty má základnu malá ukrajinská jednotka. V přízemí domu mají připravené raketomety Javelin, které tady na frontě zaznamenávají obrovské úspěchy v ničení ruské techniky pocházející ještě z dob Sovětského svazu.

Ve sklepě pak vojáci odpočívají, tráví tam své osobní volno, pokud zrovna nejsou na hlídce. "Všechno, co létá a střílí, už sem dopadlo. Tanky, Grady, minomety, uragány, artilérie, prakticky všechno. Snaží se, to uvidíte sami. Až tam začnete procházet, budou pálit," říká jeden z vojáků jménem Alexandr. Před krytem leží mrtvá těla zabitých Rusů. Nikdo je neodklízí, stejně jako zničenou techniku. Ještě před několika týdny tuto oblast kontrolovali Rusové, dnes je místo v držení ukrajinské armády.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy