Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Válka na Ukrajině: Rusové své lidi připravují na to, že se jim povede zle, říká Šándor

Andor Šándor: Rusové své lidi připravují na to, že bude zle, říká
Zdroj: Profimedia.cz/Koláž Extra.cz
+ Další 2 fotografie
NÁZOR

Ukrajinská armáda proti předchozím týdnům v ofenzivě nepostupuje tak razantně vpřed, ale přesto se toho děje hodně. Jak na aktuální zprávy reaguje bezpečnostní analytik Andor Šándor (65), který před lety vedl Vojenské zpravodajství? Redakci eXtra.cz sdělil, že si myslí, že Rusové víc než že by hrozili, připravují vlastní obyvatelstvo na to, že se jim teď ve válce nepovede.

Andor Šándor: Stanné právo je pro totality

Má podle vás nějaký vliv vyhlášení stanného práva v okupovaných oblastech Ukrajiny, které Rusko protiprávně anektovalo? Stejně se tam děje bezpráví tak jako tak…

To je sice pravda, ale vyhlásili to určitě s ohledem na to, jaké nyní mají plány. Přesně nevím, co chtějí udělat, může to jít různými směry. Těžko se definuje i to, co je to ono stanné právo, co je vyhlášeno a co se může a nemůže. Stanné právo většinou vyhlašují diktátoři, v demokratických státech jsou to nástroje jako nouzový stav, stav nebezpečí a podobně. To jsou režimy přesně vymezené a stanovené parlamenty. Určují, co vláda nebo samospráva na jak dlouhou dobu může dělat proti obvyklému stavu a také to, kdo to může zrušit.

Tady to je prostě diktátorský akt. Každopádně vyhlašovat stanné právo i anektování území, které celé nekontroluje, je vážně komické. To jsme v životě neviděli.

Tip: Přečtěte si, jak analytik Andor Šándor pro eXtra.cz varoval, že válka neskončí bez toho, abychom nakonec začali jednat s Ruskem.

Odpálí Rusové přehradu?

Rusové začali hrozit, že Ukrajinci odpálí přehradu v Chersonské oblasti, která by zatopila desítky obcí a ještě víc by se zkomplikoval přístup civilních obyvatel k pitné vodě. S ohledem na to, jak moc Rusové lžou a většinou dělají opak toho, co tvrdí: máme se obávat, že ji odpálí sami?

Jsme v prostředí válečné propagandy, která má za cíl ovlivnit veřejné mínění tady i tam. Ale z vojenského hlediska se s takovými útoky vždy počítalo, protože to může zpomalit postup útočících jednotek. Pro život místních lidí to samozřejmě může mít vážné důsledky. Rozhodně to neschvaluji, ale chápu, že se s tím ve vojenských plánech může počítat.

Čtete tedy za slovy okupantů a viníků války na Ukrajině, že budou muset udělat vážná rozhodnutí, právě hrozbu odpálení oné přehrady?

Ta je z toho evidentní. Tím ale připravují i ruskou populaci na to, že úspěšná agrese není zase až tak úspěšná a že opatření v rámci stabilizace fronty budou pro ni nepříjemná.

Poměřování, kdo je víc chlap

Může být v této hrozbě i pomyslné odpalování jaderných zbraní na Ukrajině?

Samozřejmě, může to být cokoli. Otázka je, co by to Rusku přineslo, kdyby opravdu použilo nějakou taktickou jadernou zbraň na území Ukrajiny. Šlo by o další devastaci ukrajinské kritické infrastruktury. Do války by přibyla další úroveň krutosti.

Jak se vůbec díváte na poslední dění v této oblasti? Rusko chce údajně provést nedaleko Ukrajiny výhrůžný jaderný test, Američané zase ukázali zkázonosnou jadernou ponorku třídy Ohio, která se očím veřejnosti běžně neukazuje. Je to jen „poměřování pindíků“, nebo něco víc?

Takhle to bylo vždy. Vím, že mluvíme o ponorce, ale dřív byly hlavním nástrojem zahraniční politiky letadlové lodě. Kdykoli se například někde kazila situace v neprospěch USA, jejich prezident tam poslal letadlovou loď. A ponorka je něco podobného, má odstrašovací efekt.

Je to, jak jste řekl, vytahování pindíků. Osobně si ale myslím, že Rusko nemá politický nebo vojenský důvod k použití jaderné zbraně. Ať už k testu, či k útoku. Byť se Rusům na poměry, na které byli zvyklí, poměrně nedaří, ještě si nemyslím, že by to už v jejich očích ospravedlňovalo použití jaderné zbraně. Navíc nemohou vědět, jaká by byla reakce Západu. A reakce Číny a Indie, na jejichž názory musí dbát, by nebyla v jejich prospěch. Tohle není v zájmu těchto velmocí.

Čína i Indie už jsou proti Rusku

Jak jste naznačil, i jejich tradiční spojenci od nich pomalu dávají ruce pryč.

Přesně tak. Jejich podpora je limitovaná. Byla veřejná a omezená, ale pak je i neveřejná, diplomatická. Tam nevíme, jak to přesně probíhá. Ale určitě je to všechno, jen ne schvalování.

V posledních dnes slíbil, odvolal a momentálně snad zase slíbil vojenskou pomoc Ukrajině Izrael. Rozumíte jeho krokům?

Nejsem odborník na izraelsko-ruské vztahy, nicméně se domnívám, že se do toho promítá obava Izraele, že pomoc Íránu Rusku může na oplátku znamenat zásadní podporu Ruska Íránu. S tím je Izrael ve velmi nepřátelských vztazích. To může nakonec hrát zásadní roli ve změně izraelského postoje vůči Rusku.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články