Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Andor Šándor o americkém generálovi: Zničí Rusy na Ukrajině a vyvolá třetí světovou a jadernou válku

Andor Šándor a Vladimir Putin.
Zdroj: profimedia/koláž eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
ROZHOVOR

Nebývalý rozruch vyvolalo prohlášení vlivného amerického generála ve výslužbě a exšéfa CIA Davida Petraeuse, který v rozhovoru pro ABC varoval Rusko před užitím jaderných zbraní s tím, že by NATO následně zničilo všechny jeho jednotky na Ukrajině. Podle vyjádření bezpečnostního experta Andora Šándora (65) pro eXtra.cz je to ale de facto volání po celosvětovém jaderném konfliktu.

Americký generál: Smeteme ruské vojsko

„Řečeno hypoteticky: mohli bychom odpovědět kolektivním úsilím NATO, které by odstranilo všechny ruské konvenční síly, které můžeme vidět a identifikovat na bojišti na Ukrajině a také na Krymu a všechny lodě v Černém moři,“ prohlásil Petraeus pro americkou televizní stanici ABC.

„Nemohlo by to zůstat bez odpovědi. Ale nejde postupovat tak, že jádro za jádro. Nechceme se dostat do eskalace jaderného konfliktu,“ zdůraznil bývalý vysoký představitel armády Spojených států, podle nějž bude Vladimir Putin na Ukrajině už jen prohrávat.

„Žádné množství anexe, žádné množství dokonce i skrytých jaderných hrozeb ho nemůže dostat z této situace,“ uvedl dále.

Andor Šándor: Signál pro třetí světovou válku

K situaci se pro eXtra.cz vyjádřil bývalý šéf Vojenského zpravodajství a bezpečnostní analytik Andor Šándor, podle nějž by takový zásah NATO vyvolal třetí světovou válku.

Co říkáte na slova penzionovaného amerického generála Petraeuse?

Nepřeceňuju to. Taková věc by byla totiž jasným signálem k třetí světové válce s použitím všech možných a nemožných zbraní, které si ani neumíme představit. Petraeus je významný člověk, ale je v penzi, nepotřebuje svá prohlášení s nikým konzultovat. Nevíme ovšem, nakolik ten postoj sdílí ti, kteří skutečně rozhodují, ale svůj postoj veřejně nekomunikují.

V posledním rozhovoru pro eXtra.cz v minulém týdnu jste vyjádřil svou obavu, že když se nezačne s Ruskem jednat, může se válka přelít do Evropy. Jak přesně by se to podle vás mohlo stát?

Úrovní války je několik. Ať už ta horká válka, která běží sedm měsíců, a ta se, s ohledem na různá prohlášení a opatření, přibližuje k tomu, že by se mohla přenést na další území, i členů Severoatlantické aliance.

Rusové mohou ublížit i bez jaderných zbraní

Je to tedy vážná hrozba?

Obávám se, že už v minulosti tu byly případy, kdy jsme do války taky nechtěli jít, a přesto jsme se do ní dostali. Dnes máme každopádně ke konfliktu v Evropě nakročeno nepochybně víc než 25. února, v dubnu nebo v květnu.

Jaké tam vidíte důvody?

Třeba i ten, že postup ruské armády evidentně neodpovídá představám Kremlu a nemůže se spokojit se ztrátou získaných území i tolika životů a jít domů. Na ruskou společnost to všechno bude mít také nepochybně dlouhodobý vliv. Nevíme ovšem, co se děje v Kremlu, jaká tam je podpora Putinovi. Ale všichni, kteří s ním vyrostli na nerostném bohatství a podobně, ti vědí, že s ním mohou padnout také, proto je otázka, jestli by se mu někdo mohl postavit na odpor.

Ptám se na to opakovaně, ale přesto: nasazení taktických jaderných zbraní na Ukrajině je reálná hrozba?

Nemyslím si, že je úplně nastartováno k tomu, aby k tomu sáhli, protože mají jiné zbraně, které jsou stejně ničivé, taky mají jiné možnosti, jak poškozovat Ukrajince, aniž by k tomu museli použít jaderné zbraně. Prostředky, které mají, by celkovým výsledkem poškodily Ukrajince víc než nějaká taktická nukleární zbraň malého rozsahu.

Jsou to každopádně hry, které nás nebezpečně posouvají do varianty, že by jaderný konflikt opravdu mohl začít.

Související články

Další články