Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

V Hřensku nehoří a smrad kouře vytváří chemtrails: Českem se valí nová vlna dezinformací

Požár v Hřensku: Šíří se dezinformace, které tvrdí, že nic nehoří
Zdroj: Twitter HSZ Ústecký kraj, koláž eXtra.cz
+ Dalších 12 fotografií
Dezinformace

Co mají společného koronavirus, válka na Ukrajině a požár v Českém Švýcarsku? Dezinformátory vytvářející konspirační teorie. Na sociálních sítích se tak v posledních dnech objevily tak bizarní názory, jako že v Hřensku nic nehoří a že se vláda snaží jen zakrýt únik chemikálií, nebo že naopak požár je, ale šíří ho helikoptéry s plamenomety. Lidé, kteří tyto hoaxy vypouští, jsou mnohdy ti, kteří šířili dezinformace i během koronavirové pandemie.

"Tohle jsou vyloženě nepodařené fotky. Korespondují s těmi vysoce efektivními snímky z těch nejkvalitnějších katastrofických filmů. Je to přejebané. Hnusy pouštět celorepublikově do ovzduší, to by hajzlům šlo... Ani smrad z kouře není důkaz. Na každou lež mají už x desítek let připravený vjemový důkaz, ať už ve formě vypuštěných svinstev, hologramů na nebi atd.," uvedl jeden z uživatelů v diskuzi na Facebooku pod příspěvkem portálu Seznam Zprávy.

Reagoval tak na snímky zkázy, kterou má v Českém Švýcarsku na svědomí rozsáhlý požár, se kterým už několik dní bojují více než čtyři stovky hasičů. Podle nejmenovaného uživatele tak nic nehoří a očividně pro něj není důkazem ani zápach kouře, který byl z úterka na středu silně cítit až v Praze. V jiném z komentářů pak má být zápach vytvořen uměle pomocí chemtrails.

"Popírat požár v Hřensku je buď cesta, jak svoje okolí zaujmout a šokovat, nebo jak protestovat proti 'oficiálním informacím' za každou cenu," zdůvodnil chování některých jedinců pro eXtra.cz Nikola Hořejš, sociolog STEM a ředitel projektu České zájmy v EU.

Lesy prý zapalují úmyslně

Hojně se také na Facebooku sdílí video či fotka vrtulníku, který zapaluje porost plamenometem. "To není oheň od cigára, všude v Evropě to zapalují z vrtulníků. Jsou to požáry úmyslné, potřebují nás zničit. Když se jim to nedaří s toxickými injekcemi, tak podpalují lesy a celá pole s obilím," napsala jedna z uživatelek. Fotka, kterou však k příspěvku připojila, byla ze Španělska. Tam se skutečně takový postup uplatňuje v místech, která leží daleko od vody. Avšak jde o způsob boje ohněm proti ohni.

Lidé si pak ono údajné úmyslné zapalování často vysvětlují tím, že vláda chce, aby lidé kupovali energie a netopili dřívím. Jde samozřejmě o nesmysl. Některé komentáře a příspěvky pak zacházejí do absolutních šíleností, jako že za požár mohou moderní tepelné zbraně Spojených států, kterým prý vládnou ilumináti.

Fámám vždy někdo naletí

"Ve společnosti se vždy najde pár stovek až tisíců lidí, kteří šíří šílené konspirace a teorie, ať je to pití SAVO na covid-19, nebo chemtrails. Podle našich dat na takové bludy naletí jen pár procent společnosti a jen zlomek z nich se z podle toho skutečně řídí. Ale i těch pár, co nebezpečným fámám naletí, může skončit s úrazem nebo na ARO," říká Hořejš.

Sociolog STEM má pohled na danou problematiku i jako vystudovaný psycholog. "Musíme si uvědomit, že lidé s mírnou paranoií nebo potřebou si vybájit nesmysly, dokážou nějak fungovat ve společnosti, často ošálit své okolí, a nemusí být zavření na psychiatrii," vysvětluje odborník. Podle Hořejše takové popírání věcí, jako je požár, nijak nesouvisí s tím, jestli hoří nebo je tornádo. "Prostě je za tím potřeba vždy najít opak toho, co říká pro ně nenáviděná autorita," dodává.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy