Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Srovnání vánočních trhů: Praha, Drážďany i Krakov. Kde je nejlevnější svařák a nejlepší atmosféra

Vánoční trhy Praha, Drážďany i Krakov: Kde zažijete nejlepší vánoční atmosféru
Zdroj: Extra.cz/Ondřej Hudec, Denisa Bartoňová, Renata Bušková/Koláž Extra.cz
+ Dalších 43 fotografií
vánoce

K Vánocům neodmyslitelně patří tradiční trhy v centru velkých měst. Redakce eXtra.cz se vydala srovnat nejen ty pražské, ale také oblíbené trhy u našich sousedů v Drážďanech a Krakově. Co nabízejí, jaká je na nich atmosféra a za kolik zde seženete svařák?

Bez vánočních trhů si mnoho lidí nedovede adventní čas už ani představit. Po dvou letech, kdy jejich pořádání omezil koronavirus, si je letos návštěvníci opět mohou užít v plné parádě. Oblíbenou atrakci nabízí nejen české hlavní město, ale také sousední země. Mnoho Čechů vyráží za vánoční atmosférou a nákupy do německých Drážďan a polského Krakova. Vydali jsme se tam i my, abychom vám zprostředkovali, v čem se od těch pražských liší.

Praha

Začněme však nejprve v českém hlavním městě. Redakce eXtra.cz už přinesla reportáž z trhů na pražském Staroměstském náměstí. Ceny odpovídají rostoucí inflaci, a tak svařák seženete za 90 korun, což lze ještě považovat v této lokalitě za přijatelnou cenu. Některé další produkty se však svou cenou tak trochu utrhly ze řetězu. Například langoše, což ani není tradiční český pokrm, neseženete pod 159 Kč, 100 gramů pražské šunky pak stojí 99 Kč. Nutno dodat, že ceny včetně gramáže jsou zde dopředu uvedeny.

Otázky pak vzbuzují i další produkty, jako třeba churros, což je všechno možné, jen ne tradiční český pokrm. Některé z "rukodělných produktů" pak jsou navíc očividně z velkovýroby.

Drážďany

Do Drážďan míří tradičně každý rok mnoho Čechů a nejinak tomu bylo i v době návštěvy naší reportérky. Čeština byla občas slyšet více než němčina. Trhy mají v Drážďanech krásné a malebné a s mnohem větším sortimentem než v Praze. Kromě samotných trhů mohou zejména rodiny s dětmi ocenit atrakce, jako je kolotoč, který stojí 121 korun pro dospělého a 72 pro dítě do 8 let.

Na střechách stánků jsou pohyblivé atrapy, přičemž každá střecha je jinak vyzdobena. Celkově budí až pohádkový dojem. Nejvíce se podle naší reportérky prodává svařené víno a bombardino. To první zde seženete za v přepočtu 109 Kč, bombardino pak za 97 Kč. Cena langoše začíná na 109 korunách. K dostání jsou pak pro Německo typické vánoční štrúdly, štoly, punče nebo perníčky.

Krakov

Také Krakov, kam se nasát vánoční atmosféru vydal autor tohoto textu, byl při našem pobytu plný Čechů a Slováků. I zde pak místní vánoční trhy na hlavním středověkém náměstí nabízí neopakovatelné kouzlo. Trhy nabízí oproti Praze také více lokální nabídku, i když turistické produkty, jakým je u nás dobře známý trdelník, nebo již zmíněné churros, najdeme i zde. Prim však hrají vánoční a místní produkty, jako jsou klobásy, sýry, pirohy, sušené ovoce a oříšky a samozřejmě také svařené víno, které u jednoho ze stánků doplňují rovněž svařeným pivem.

Klasický svařák zde seženete za v přepočtu 129 korun, svařené pivo pak za 103 Kč. Ze všech zkoumaných měst je tak zde tento produkt nejdražší, i když obecně je v Polsku výrazně levněji. Pokud navíc zajdete za pár ulic, cena svařáku v místních podnicích je hned o něco nižší a dostanete se i pod sto korun. Na trzích jsme potkali skupinu Slováků ochutnávající klobásu, která však podle nich potřebovala ještě více propéct.

V zimním období návštěvníky zahřeje nabídka tradičních polévek u jednoho ze stánků, jejichž ceny začínají na v přepočtu 50 korunách za porci, což rozhodně není drahé. Vánoční atmosféru dokresluje doprovodný program a zvuky koled. Při návštěvě však stejně jako v Drážďanech nebo Praze i zde počítejte s vysokým počtem lidí, kterými se musíte prodírat.

Související články

Další články