Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Ruská agrese: Už není pochyb, jsme ve válce, reaguje diplomat Kolář na projev Putina

Mobilizace: Vladimiru Putinovi jde o holé přežití, říká Petr Kolář
Zdroj: Se souhlasem Petra Koláře/Profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
Válka na Ukrajině

Západ je ve válce s Ruskem, již o tom není pochyb, míní diplomat Petr Kolář. Bývalý velvyslanec v Moskvě to pro eXtra.cz uvedl v reakci na mimořádný projev Vladimira Putina, který ve středu ráno vyhlásil částečnou mobilizaci. Podle Koláře to bylo očekávané a akorát to svědčí o tom, že Rusům a zejména jejich prezidentovi teče do bot. "Už to není o boji Rusů proti Ukrajincům, tady sledujeme boj o holé přežití Vladimira Vladimiroviče Putina," uvedl v rozhovoru diplomat.

Bylo pro vás vyhlášení částečné mobilizace překvapením, nebo naopak očekávaným krokem?

Dalo se to očekávat. Putin nemohl zvládnout svou "speciální operaci" se stávající armádou, kterou má a která dostává na Ukrajině zabrat. Už nyní má Rusko obrovské ztráty a tento krok je projevem Putinova neúspěchu. Pro nás a Ukrajinu to však není dobrá zpráva.

Co říkáte na Putinova slova, respektive jeho ministra obrany Sergeje Šojgua, že "Rusko není tak ve válce s Ukrajinou jako spíš s celým Západem"?

Putin tu mobilizaci nějak musel odůvodnit, nemohl říct, že ho poráží ukrajinská armáda, tudíž vyhlásil jakousi válku Západu. Musel říct, že je to Západ, který chce Rusko zničit, a proto musí mobilizovat zálohy, protože jde o válku proti "sjednocenému Západu". Pokud tedy někdo pochyboval o tom, že jsme ve válce s Ruskem, nyní o tom pochybovat nemůže. Ostatně i sám Putin už nemluví o speciální vojenské operaci.

Lze Putinův projev, v němž uvedl, že je připraven použít veškeré prostředky, označit jako další výhrůžku jadernými zbraněmi?

Ano. Už na začátku války varoval Západ, že pokud se do pomoci Ukrajině zapojíme, tak zažijeme apokalypsu nevídaných rozměrů. Teď opět mluví o využití všech prostředků, které Rusko má, tedy i o využití jaderných zbraní. Tím vlastně nejen vyhrožuje, ale i vydírá, když říká, že jsme na pokraji třetí světové války. Nyní nejspíš bude vyhodnocovat reakci z naší strany a podle toho bude postupovat dál.

Myslíte, že když mu nepomůže ani částečná mobilizace, může se úchýlit k tomu nejhoršímu scénaři, tedy využití jaderného arzenálu?

Do hlavy mu nevidíme, každopádně je jasné, že mu jde doopravdy o všechno. Tady už to není o boji Rusů proti Ukrajincům, tady sledujeme boj o holé přežití Vladimira Vladimiroviče Putina. On ví, že pokud neuspěje, tak by s ním byl asi konec. Do jakého dalšího zoufalého kroku ho to může dovést, si netroufám odhadovat, každopádně je pravda, že svět upíná zrak k šílenci, od kterého nikdo neví, co může čekat.

Měl by se v souvislosti s novými hrozbami Západ stáhnout, co se týče podpory Ukrajiny, nebo naopak vytrvat?

My jsme teď v situaci, kdy nesmíme ustoupit, nesmíme Ukrajinu nechat napospas Rusům. Ukrajina musí zvítězit a my s ní, jelikož bojujeme o holé přežití naší svobodné společnosti. Pokud ustoupíme, se zlou se potážeme.

Vzhledem k tomu, že Ukrajina může čelit až 300 tisícům nových vojáků, je na místě, aby zvažovala příměří?

Teď určitě ne, teď nemá důvod k vyjednávání. Ukrajina musí vydržet na bojišti. Může se stát, že ukrajinské politické vedení nakonec vyhodnotí situaci tak, že by už další lidské ztráty byly neúnosné, a pak může vyhlásit referendum, zda neukončit válku s tím, že některá území přenechá Rusům. Stát se to může, a pokud ano, tak my to rozhodnutí musíme respektovat a i v takovémto případě je podporovat, zejména ekonomicky. Vzhledem k tomu, že Ukrajincům se daří okupanty zatlačovat, si ale nemyslím, že teď je ten správný čas na příměří.

Jak dlouho mohou obě země, z nichž jedna je sužována neustálým bombardováním a druhá tvrdými sankcemi, v tomto konfliktu vydržet?

Částečná mobilizace se soustředí na lidi v zálohách, kteří nejsou úplně nezkušení, dá se říct, že jde de facto o vojáky. Vzhledem k tomu, že jich je prý až 300 tisíc, může to situaci na frontě značně ovlivnit. Takže ta válka může trvat velice krátce a skončit ještě tuto zimu, na druhou stranu jsme to říkali už na začátku invaze. Tudíž se to může protáhnout i na několik let.

Rusko v posledních dnech narychlo připravuje referenda v okupovaných oblastech o připojení k Ruské federaci. Budou mít na situaci nějaký vliv, když je stejně prakticky celý svět neuzná?

Budou mít minimálně ten vydírací potenciál, protože předpokládáme, že ta referenda dopadnou jednoznačně pro Rusko, a to z jednoho prostého důvodu. Většina Ukrajinců, kteří žili na území Luhansku a Doněcku a nechtěli tam být s Rusy, tak už dávno prchli na západ. Těmi referendy, předpokládejme pro Rusko úspěšnými, vzniká vydírací potenciál pro případ, že se Ukrajina s pomocí Západu bude snažit získat svá území zpět. V tom případě už nepůjde o separatistické země, ale v tom zvráceném Putinově vidění o ruské území. Z jejich pohledu by tak šlo o útok na Ruskou federaci a je důležité, abychom na tuto logiku nepřistoupili.

Podle vyjádření řady umělců i veřejnosti, která mimochodem po vyhlášení mobilizace začala na Googlu vyhledávat, jak nejrychleji prchnout z Ruska nebo jak si zlomit ruku, se zdá, že Putin ztrácí příznivce. Vnímáte to také tak?

Určitě ano. Jemu jde o to, aby si udržel domácí podporu, což není tak jednoduché. Když se vám každý den vrací těla mrtvých ruských vojáků a i když Rusové říkají, že jejich ztráty jsou asi jen desetinové oproti tomu, co hlásí zahraniční zpravodajové, tak tomu zřejmě už moc lidí nevěří. Padlí vojáci mají své příbuzné, rodiče a podobně a ti dobře vědí, že na frontě umírají lidé. Kolik z dnešních Rusů chce padnout pro Putinovy blouznivé sny? Navíc když uvážíme sankce, před ruským lidem je tuhá zima. Ta karta se bude proti Putinovi obracet, bylo by divné, kdyby ne. Na druhou stranu i nyní je v Rusku velká část veřejnosti, která fanaticky volá po vyhlazení Ukrajinců a použití jaderných zbraní. K optimismu tak zatím příliš důvodů nemáme.

Související články

Další články