Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Řidiče nejspíš čeká revoluce bodového systému: Za přestupek by hrozila pokuta až 100 tisíc

Z Barrandova se tvoří jedoucí kolona. Nečekáte ale víc než pět minut.
Zdroj: eXtra.cz - Jiří Masojídek
zákon

Zjednodušení a změna bodového systému. To čeká řidiče v rámci návrhu zákona, který v současné době připravuje ministerstvo dopravy. Jak bude nový bodový systém vypadat, pokud bude schválen? Jak oznámil ministr dopravy Martin Kupka pro portál Novinky, nově budou jen tři možnosti bodového ohodnocení. Zároveň se zvýší limit výše pokut, které za přestupek můžete obdržet. 

„Přikročili jsme ke zjednodušení bodového systému. Nově budou jen dva, čtyři či šest bodů, přičemž šest bodů bude za nejzávažnější přestupky,“ představil v červenci novelu zákona, která by měla změnit roky zažitý systém, pro server Novinky.cz ministr dopravy Martin Kupka.

Pokuta až 100 tisíc

Pokud by byla novela schválena, nově by mezi nejzávažnější přestupky patřilo například řízení pod vlivem alkoholu, překročení rychlosti o 50 km/h mimo obec a o 40 km/h v obci, vjíždění na železniční přejezd v době zákazu nebo jízda na červenou. Tyto přestupky by pak řidiče nově stály ve správním řízení 7 až 25 tisíc korun.

Ze tří na čtyři body by vzrostl trest za nepoužití bezpečnostního pásu nebo držení telefonu při jízdě. Stejně by bylo ohodnoceno také překročení rychlosti v obci o více než 20 kilometrů v hodině nebo mimo obec o více než 30 kilometrů v hodině. Kromě bodů by se zpřísnil také zákaz řízení. Ten by se měl po požití alkoholu prodloužit na dobu roku a půl.

Zvýšení pokut

Naopak některé přestupky z bodového systému nejspíš úplně vypadnou. Podle serveru iDnes.cz půjde o neposkytnutí první pomoci při nehodě, kterou řidič nezpůsobil, nebo nedodržení minimální doby odpočinku.

Významnou změnou by mohlo být zvýšení limitů pokut. Nyní jsou všechny pokuty zastropovány částkou 50 tisíc korun. Nový návrh stanovuje částku 100 tisíc korun. Pokuty by se také měly násobit tím, pokud v důsledku porušení předpisů způsobíte nehodu. Pokud jste tedy například senior, který neprošel zdravotní prohlídkou, a poté někoho nabouráte, čeká vás rovnou padesátitisícový trest.

Důchodce přijde bez prohlídky na buben

Právě to ale některé organizace kritizují. "Trest musí být citelný, ne likvidační. Důchodce bez prohlídky při nehodě zaplatí 50.000 místo 25.000. Plošné zvyšování sankcí ke štěstí nevede. Děláme to v trestní politice a jen bez efektu plníme věznice. Je nutné řešit příčiny! V tom selháváme," napsal k chystaným změnám na Twitteru spolek Lighthouse, který má jako hlavní cíl pomoc osobám ve výkonu trestu a při návratu do běžného života.

V neposlední řadě by zákon snížil věkový limit pro získání řidičského průkazu na 17 let, ale pouze pod dohledem mentora, který musí mít řidičský průkaz nejméně 10 let. Řidičák by také byl první dva roky po jeho získání "na zkoušku". "Je to dvouletá ochranná lhůta. Pokud spáchá nejzávažnější, šestibodový přestupek, bude muset řidič na evaluační jízdu a dopravně psychologickou přednášku,“ dodal k tomu Kupka.

Novela zákona nyní poputuje do Poslanecké sněmovny a následně do Senátu. Pokud ji zákonodárci schválí, začne platit od ledna 2024.

Související články

Další články