Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Putin má prsty v sestřelení letu MH17: Prezident měl schválit dodání rakety, která poslala letoun k zemi

Vladimir Putin: Dodání rakety, která sestřelila let MH17, měl schválit ruský prezident
Zdroj: Profimedia/Koláž eXtra.cz
+ Dalších 8 fotografií
vyšteřování

Za pádem malajsijského letadla stálo Rusko? Existuje plno indicií, že ruský prezident Vladimir Putin osobně schválil dodání rakety, která sestřelila let MH17. Podle BBC to uvedli mezinárodní vyšetřovatelé, kteří šetří událost z roku 2014, při které zemřelo téměř 300 lidí.

Dodání raket separatistům na východě Ukrajiny nejspíš schválil sám ruský prezident Vladimir Putin. Vyplývá to ze zjištění vyšetřovatelů sestřelení letu MH17 Malajsijských aerolinií v roce 2014. Ten měli na svědomí právě separatisté bojující proti Ukrajině, přičemž zahynulo celkem 298 lidí.

Žalobci však podle BBC uvedli, že neexistuje žádný náznak, že Putin osobně nařídil sestřelení letadla. Závěry společného vyšetřovacího týmu složeného z vyšetřovatelů z pěti zemí navazují na rozhodnutí nizozemského soudu z loňského roku, který uznal dva Rusy a Ukrajince vinnými z vraždy v nepřítomnosti.

Nizozemský premiér: Je jasné, že se na tom Putin podílel

Moskva, která popírá jakoukoli účast na sestřelení letadla, tyto rozsudky odmítla jako „skandální“ a politicky motivované. Mezinárodní tým, pověřený vyšetřováním osob odpovědných za odpálení rakety, ve středu rovněž uvedl, že vyčerpal všechny stopy a nemůže pokračovat v žádném dalším trestním řízení.

Boeing 777 letěl z nizozemského hlavního města do malajsijského Kuala Lumpuru, když byl zasažen raketou země-vzduch ruské výroby v červenci 2014 během konfliktu mezi proruskými rebely a ukrajinskými silami v oblasti Donbasu na Ukrajině. Z 298 cestujících a posádky bylo 196 Nizozemců. Další cestující pocházeli z Malajsie, Austrálie, Spojeného království, Belgie a dalších zemí.

"Existují konkrétní informace, že žádost separatistů byla předložena prezidentovi a že této žádosti bylo vyhověno," uvedl vyšetřovací tým. "Ačkoli mluvíme o silných indiciích, vysoká laťka úplných a přesvědčivých důkazů není dosažena," dodali však vyšetřovatelé s tím, že i kdyby se rozhodli Putina obžalovat, ruský prezident požívá ve funkci hlavy státu imunity.

"Nemůže být za to stíhán, protože je hlavou státu, ale svět ví," okomentoval pro BBC zjištění vyšetřovatelů Piet Ploeg, který při letu MH17 ztratil svého bratra, manželku a synovce. Nizozemský premiér Mark Rutte pak řekl, že je "nyní jasné", že se na tragédii podílel Vladimir Putin.

Proces neskončil

Rutte dodal, že byl hořce zklamán nedostatkem důkazů, které by opravňovaly k dalšímu stíhání, ale trvá na tom, že to neznamená, že proces skončil. V lednu Evropský soud pro lidská práva potvrdil, že projedná samostatný nizozemský případ proti Rusku kvůli sestřelení MH17.

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin v reakci podle ČTK uvedl, že se Kyjev stejně pokusí využít všech existujících právních mechanismů, aby dohnal Putina k zodpovědnosti za sestřelení letadla.

Související články

Další články