Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Program korunovace Karla III.: Náročný časový rozvrh královských oslav krok za krokem

Král Karel III. s chotí Camillou
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 12 fotografií
korunovace Karla III.

Na oslavy korunovace krále Karla III., tedy symbolický obřad spojující náboženskou bohoslužbu a slavnostní ceremoniál, se připravují a těší desítky milionů lidí ve Spojeném království i mimo něj. Slavnost se koná v sobotu 6. května ve Westminsterském opatství a král, který bude korunován spolu s královnou Camillou, se stane čtyřicátým panovníkem korunovaným na tomto místě od roku 1066. V daný den se budou dodržovat zvyky staré více než tisíc let. O jeho průběhu informuje například web BBC. Redakce eXtra.cz se vypravila do Londýna a o průběhu dění vás bude informovat.

Oficiální oslavy královské korunovace začnou průvodem z Buckinghamského paláce do Westminsterského opatství. V 6 hodin ráno britského letního času – tedy v 7:00 našeho (středoevropského letního) – se otevře přístup na vyhlídková místa podél trasy. Veřejnost bude mít přístup na místa podél bulváru The Mall a Whitehall. Po jejich zaplnění budou lidé přesměrováni na oficiální promítací místa v královských parcích – v Hyde Parku, Green Parku a St James's Parku.

Před Buckinghamským palácem se objeví stánky pro pozvané hosty, mezi něž patří váleční veteráni, britští zdravotníci nebo sociální pracovníci. Shromažďovat se začnou také necelé dvě stovky příslušníků ozbrojených sil, kteří se průvodu do Westminsterského opatství zúčastní, píše BBC. Trasu bude lemovat dalších zhruba tisíc příslušníků armády. Průvod však bude mnohem skromnější než v roce 1953 při korunovaci Alžběty II., kdy se ho účastnily i další královské rodiny a premiéři zemí Commonwealthu.

Průvod vyrazí od královského paláce v 11:20 našeho času – jeho trasa povede po třídě The Mall na Trafalgarské náměstí, dále po Whitehallu a Parlamentní ulicí a poté odbočí na Parlamentní náměstí a Broad Sanctuary, kde dojde k Velkým západním dveřím Westminsterského opatství. Král Karel III. a jeho choť Camilla pojedou v kočáře postaveném k Diamantovému jubileu – tedy šedesáti letům na trůně – Alžběty II., nikoli ve starším a nepohodlnějším zlatém státním kočáře.

Očekává se, že průvod dorazí do opatství krátce před 12. hodinou, přičemž král bude mít pravděpodobně na sobě vojenskou uniformu namísto tradičnějších kalhot a hedvábných punčoch, které nosili jeho panovničtí předchůdci. Přesně v poledne našeho času vstoupí král Velkými západními dveřmi do opatství a bude pokračovat lodí až do jeho centrálního prostoru.

Hned poté začne obřad s hudebním doprovodem vybraným samotným králem. Podle listu The Telegraph zazní i dvanáct nově zkomponovaných skladeb, včetně jedné od oscarového skladatele Andrewa Lloyda Webbera. Novému panovníkovi bude v klíčovém okamžiku obřadu předáno královské jablko, panovnické žezlo s křížem a žezlo s holubicí a další předměty. Obě žezla – určené zvlášť pro královu choť – obdrží i Camilla.

Samotný obřad, který by měl trvat necelé dvě hodiny, bude mít hned několik fází.

První fáze: Uznání

Král Karel bude podle anglosaské tradice „představen lidu“. Panovník se postaví vedle 700 let starého korunovačního křesla krále Eduarda, otočí se čelem postupně ke všem čtyřem stranám opatství a bude prohlášen za „nepochybného krále“, načež bude přítomné shromáždění vyzváno, aby mu projevilo svou úctu a službu.

První prohlášení učiní arcibiskup canterburský (tedy nejvyšší představený anglikánské církve) Justin Welby. Shromáždění několikrát provolá „Bůh ochraňuj krále!“ a po každém uznání zazní polnice.

Druhá fáze: Přísaha

Těsně před samotnou přísahou arcibiskup canterburský uzná, že ve Spojeném království existuje mnoho náboženství a prohlásí, že anglikánská církev „se bude snažit podporovat prostředí, v němž mohou lidé všech vyznání žít svobodně“.

Poté arcibiskup vyzve panovníka ke korunovační přísaze – požádá krále Karla, aby potvrdil, že bude během své vlády dodržovat zákony a ctít anglikánskou církev. Panovník položí ruku na bibli svatou a zaváže se, že tyto sliby „splní a dodrží“. Král zároveň složí také druhou přísahu, v níž prohlásí, že je a zůstane „věrným protestantem“.

Třetí fáze: Pomazání

Král poté svlékne slavnostní roucho a usedne do korunovačního křesla, aby byl pomazán – tím se zdůrazní duchovní postavení panovníka, který je zároveň hlavou anglikánské církve. Arcibiskup nalije speciální olej ze zlaté ampulky na korunovační lžíci a poté krále pomaže gestem kříže na hlavě, hrudi a rukou.

Čtvrtá fáze: Uvedení

Nastane nejdůležitější okamžik korunovace – král si poprvé a naposledy v životě nasadí na hlavu korunu svatého Eduarda. Ta je pojmenována podle mnohem starší verze vyrobené pro anglosaského krále a světce Eduarda III. Vyznavače a údajně se používala už při korunovacích po roce 1220, dokud ji Oliver Cromwell nenechal roztavit.

Znovu byla vyrobena pro krále Karla II., který si přál korunu podobnou té, kterou nosil Eduard, ale ještě honosnější. Král Karel III. bude teprve sedmým panovníkem, který ji bude nosit – po Karlu II., Jakubu II., Vilémovi III., Jiřím V., Jiřím VI. a své matce Alžbětě II.

Poté, co arcibiskup nasadí králi na hlavu korunu svatého Eduarda, se na dvě minuty rozezní zvony opatství a znovu se ozve polnice. V celé Velké Británii pak zazní dělové salvy. V londýnském Toweru bude vypálena salva z šedesátidvou děl a na přehlídkovém prostranství Horse Guards Parade salva ze šesti děl. Na dalších jedenácti místech ve Spojeném království, včetně Edinburghu, Cardiffu a Belfastu, a na vyplutých lodích královského námořnictva, bude vypáleno jednadvacet ran.

Pátá fáze: Intronizace

V závěrečné části obřadu se král ujme trůnu. Je dokonce možné, že na něj bude vyzdvižen arcibiskupem, biskupy a dalšími královskými představiteli. Tradičně by pak řada královských a urozených rodů měla králi vzdát hold pokleknutím před ním. Přijde řada na přísahu věrnosti a políbení jeho pravé ruky.

Po vzdání pocty bude při jednodušším obřadu pomazána, korunována a uvedena na trůn i královna Camilla – ta však nebude muset složit přísahu.

V závěrečné části bohoslužby přijmou král a královna svaté přijímání – hlavní bohoslužebný úkon křesťanské církve.

Odchod

Na závěr král a královna sestoupí z trůnu a vstoupí do kaple svatého Eduarda za hlavním oltářem – zde si Karel sundá korunu svatého Eduarda a nasadí si císařskou státní korunu, načež se za zvuků národní hymny připojí k průvodu, který vyjde z opatství.

Ve 13:00 našeho času se královský pár vrátí do Buckinghamského paláce opačnou cestou, než kterou přijel – tentokrát ve 260 let starém zlatém státním kočáře, který byl používán při každé korunovaci od dob Viléma IV.

Následovat bude vojenská přehlídka, kterou ministerstvo obrany označilo za největší vojenskou slavnostní operaci svého druhu za celou generaci. Zúčastní se jí téměř čtyři tisíce příslušníků britských ozbrojených sil.

Slavnostní přelet nad palácem

Od korunovace Edwarda VII. v roce 1902 se stalo zvykem, že nový panovník pozdraví davy lidí na třídě The Mall z balkonu Buckinghamského paláce. Naposledy, roku 1953, se ke královně Alžbětě II. připojila i její matka, děti a sestra. Všichni pak společně sledovali přelet několika stovek letadel.

Buckinghamský palác potvrdil, že král Karel III. a královna Camilla budou v této tradici pokračovat. Zatím však nebylo potvrzeno, kteří další členové královské rodiny se tradičního pozdravu z balkonu zúčastní.

Ve 14:30 tak budou přítomní svědky závěru veřejných oslav – proběhne šestiminutový přelet letadel, do něhož se zapojí příslušníci armády, královského námořnictva a královského letectva a který vyvrcholí vystoupením letounů královského akrobatického týmu Red Arrows.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy