Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Petr Pavel reaguje na Babišova slova o Polsku. Expremiér prosí Zemana o pomoc

Andrej Babiš a Petr Pavel.
Zdroj: Se souhlasem A. Babiše, eXtra.cz/Renata Bušková, koláž eXtra.cz
+ Další fotografie
volba prezidenta

Na Babišovy výroky o tom, že by v případě útoku na Polsko nebo pobaltské země české vojáky na pomoc určitě neposlal, reagoval jeho protikandidát Petr Pavel. "Rozhodl jsem se, že pokud se stanu prezidentem, povede moje druhá cesta do Polska, abych našeho dobrého souseda a přátele z Pobaltí ujistil, že ctíme dohody a Andrej Babiš nemluví za nás," uvedl na svém Twitteru. Babiš se brání, že článek 5 nezpochybnil, a mluví o "překrucování výroků". Jeho slova v debatě České televize jsou však jasná.

Andrej Babiš svými výroky o tom, že by nepomohl napadenému Polsku ani pobaltským státům, vyvolal nejen reakci u našich severních sousedů a českých politiků, ale i u svého protikandidáta Petra Pavla.

Petr Pavel: Pojedu do Polska

"Rozhodl jsem se, že pokud se stanu prezidentem, povede moje druhá cesta do Polska, abych našeho dobrého souseda a přátele z Pobaltí ujistil, že ctíme dohody a Andrej Babiš nemluví za nás," uvedl na svém Twitteru Pavel, který se s Babišem účastnil v neděli debaty na České televizi, kde kontroverzní výroky z úst Babiše padly.

Sám Babiš následně zařadil zpátečku a popřel, že by nechtěl napadenému Polsku pomoci. "Zásadně odmítám snahu překrucovat moje výroky, které padly během včerejší debaty. Nikdy jsem článek 5, tedy kolektivní obranu NATO, nezpochybnil. Jen jsem si nechtěl ani představit, že by mohlo dojít ke 3. světové válce. Proto politici musejí usilovat o mír a zabránit válce," uvedl v pondělí odpoledne na Twitteru.

Ve zmíněné debatě však tuto věc sám na přímou otázku popřel. "Z kontextu debaty to bylo jasné. Toto jsem napsal i polskému premiérovi Morawieckému a požádal jsem prezidenta Zemana, aby totéž řekl prezidentu Dudovi," dodal Babiš, který se tak snaží vyžehlit si svou reputaci.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy