Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Petr Pavel naštval Ukrajince, analytik mu dává za pravdu. Rozpad Ruska bude bolestivý pro celý svět, tvrdí

Petr Pavel naštval Ukrajince, nevěří, že vyhrají na celé čáře. Analytik mu dává za pravdu
Zdroj: Profimedia.cz / koláž eXtra.cz
+ Další fotografie
názor

Petr Pavel na včerejší schůzce politických špiček v Mnichově poněkud podráždil ukrajinskou delegaci. Stalo se tak poté, co vyzval k realistickému uvažování a vyslovil jisté pochybnosti nad tím, že Ukrajina si ve válce proti Rusku povede tak, jak její zástupci předpokládají, a že je třeba se zamyslet nad tím, jak dál budeme nakládat s případně poraženým Ruskem. Shoduje se tak s analytikem Lukášem Visingrem, který pro eXtra.cz naznačil, že rozpad jaderné velmoci bude teprve opravdový problém.

"Rozumím ukrajinskému přání přivést tuto válku ke konci, kdy všichni ruští vojáci zmizí z posledního kousku ukrajinského území a ruský prezident jednou přijede do Kyjeva a na kolenou pronese omluvu," pronesl Petr Pavel v Mnichově. Pak řekl, že se ale také velmi snadno může stát, že budeme všichni muset udělat kompromisy. "A my bychom také měli být připraveni na takovou eventualitu, protože nelze jen očekávat to nejlepší, ale je třeba, abychom byli připraveni na to nejhorší," dodal Pavel, který průběh své první zahraniční cesty dokumentoval na Twitteru.

Pak přešel Petr Pavel k tomu, co poznamenává mnoho lidí, kteří se v diplomacii a vojensko-politickém prostředí pohybují dlouho a opatrně to prohlašují od začátku konfliktu - Co bude s Ruskem? "Se zkolabovaným Ruskem budeme mít spoustu, spoustu problémů, které teď nebereme v úvahu. Takže si myslím, že je mnohem lepší být realisty. Doufat v dobré, ale být připraveni na horší," položil Pavel zásadní otázku.

Budoucnost Ruska

V tom se shodne s mnohými odborníky. Jedním z nich je Lukáš Visingr, se kterým jsme o rozpadu Ruska mluvili a který rozhodně neskrýval to, že tento proces nebude jednoduchý. I ten naznačil, že některá území se od Ruska možná nepodaří dostat zpět. Příliš mu to ani nepomůže. "Rusové mohou mít v zákonech napsáno, co chtějí, ale fakticky to mít nebudou. Budou rádi, pokud jim zůstane Krym, a s trochou nadsázky možná budou rádi, že ještě za pět let bude nějaké Rusko vůbec existovat," řekl redakci eXtra.cz.

Pro Evropu to podle Visingra ale také rozhodně nebude výhra. "Rusko podle všeho směřuje k rozpadu a to pak bude mnohem, mnohem horší než nějaká válka na Ukrajině. Až se Rusko rozpadne na dvacet států, deset z nich bude mít jaderné zbraně a my ani nebudeme jistě vědět, kterých deset, pak nám válka na Ukrajině bude připadat jako taková vcelku nepodstatná nepříjemnost," řekl analytik.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy