Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

OBRAZEM: Nebezpečné dětské hry na nástupištích. Romové z Hlaváku nezmizeli

Hry na nástupišti nejsou moc bezpečné.
Zdroj: extra.cz/Jiří Masojídek
+ Dalších 12 fotografií
Praha

Hlavní město nyní kromě rekonstrukce Barrandovského mostu řeší i problém s romskými uprchlíky, kteří přebývají na hlavním nádraží. Z toho důvodu před několika dny vzniklo v pražské Troji stanové městečko, které dokáže pojmout až 150 lidí. Na Hlavák však každým dnem proudí další a další migranti. Podle snímků, které na místě pořídil fotograf redakce eXtra.cz, je vidět, že se podmínky na Hlaváku moc nezlepšily a mnozí stále spí na studené podlaze.

"Současná situace na Hlaváku je den ode dne náročnější a dlouhodobě není udržitelná. Nejsme schopni lidem na útěku poskytovat adekvátní a důstojnou pomoc. Ne bez zásadní pomoci státních institucí," stojí v tiskové zprávě Iniciativy Hlavák, která sdružuje dobrovolníky pomáhající uprchlíkům. Tuto zprávu má redakce eXtra.cz k dispozici.

Městečko v Troji

Pražští hasiči tedy na konci minulého týdne vystavěli stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny. Vojenské stany stojí na pozemku mezi Povltavskou ulicí a městským okruhem. "Použili jsme takzvané vojenské stany. V těch budou provizorní lehátka, lidé tedy nebudou spát na zemi, ale na skládacích postelích. Bude to zhruba deset vojenských stanů. Každý má rozměr asi šest krát devět metrů. Bude tady ještě další zázemí, to znamená sociální zařízení, sprchy, toalety, vše dimenzované pro 150 osob. A budou tady ještě stany pro možnost si něco uvařit a pro výdej jídla," řekl ČTK mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Vypadalo to, že se díky vojenským stanům v Troji situace na Hlaváku zlepší. Do Česka však každý den přicházejí noví a noví běženci, především romského původu. Redakce eXtra.cz se dnes znovu vydala na nádraží, aby zjistila, jak to tam nyní vypadá.

Ze snímků je patrné, že se životní podmínky příliš nezlepšily. Stále vidíme řadu lidí a dětí spících na podlaze a děti hrající si na vlakovém nástupišti, mnohdy příliš blízko kolejí, což není zrovna bezpečné místo. O kdovíjaké čistotě také nemůže být řeč. Holt nádraží není vhodné pro dlouhodobé přespávání. Uvidíme, kam budou lidé z Hlaváku nakonec přemístěni.



Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy