Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

OBRAZEM: 17. listopad uctili politici, kandidáti na prezidenta i známé osobnosti

+ Dalších 16 fotografií

Na státní svátek 17. listopadu, který připomíná boj studentů za svobodu a demokracii, se v Praze koná množství vzpomínkových akcí. Už od rána politici, umělci i aktivisté zapalovali svíčky u pamětního místa na Národní třídě i u pomníku Václava Havla před Národním divadlem. Redakce eXtra.cz byla u toho.

Tisíce lidí se dnes scházejí v centru Prahy. Připomínají si události 17. listopadu roku 1989, kdy se studenti postavili tehdejšímu komunistickému režimu. Mezi účastníky vzpomínek v Praze jsou i politici, známé osobnosti i aktivisté.

Květiny nebo svíčky položili na Národní třídě a u pomníčku Václava Havla u Národního divadla například předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebo ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Už ráno květiny položil expremiér a kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO).

Kupka: Ve společnosti se znovu objevuje spousta lží

"Je to den, kdy si připomínáme historické události, jeden z nejvýznamnějších dnů v naší novodobé historii. Je to ale také doba, kdy je potřeba upozornit, že to byli studenti, kdo se opakovaně v české historii postavili proti bezpráví. Dnes je jasné, že v české společnosti se znovu objevuje spousta lží, jejichž šíření nás znovu ohrožuje, stejně jako nás ohrožuje to, co se děje na východ od nás. Znovu bezprecedentní porušování svobody lidí, zabíjení, odvlečení do Ruska. To vše jsou novodobé hrozby, proti kterým je potřeba se postavit. A já si moc cením, že české společnosti se daří stát jednoznačně proti tomu, co provádí Putin v Rusku," uvedl Kupka pro eXtra.cz.

Zároveň se vyjádřil i k protivládním demonstracím, které se plánují i na tento den. "Já mám pochopení pro ty, kteří se obávají různých problémů v souvislosti se zdražováním energií, ocitají se tváří v tvář existenčním starostem. Těm se snaží vláda velmi pomoci. Pro co ale nemám pochopení a co může ohrožovat i další demokratický vývoj České republiky, to jsou ti, kteří se opírají o nejrůznější lživé ideologie, kteří šíří lež a nenávist. To ničemu dobrému neprospívá," dodal ministr.

V Chrámu Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí se pak od deseti hodin konala Mše svatá na poděkování Bohu a sv. Anežce České za 33 let svobody. Spoluorganizoval ji i herec Jan Potměšil, který se v roce 1989 zúčastnil propagace studentských demonstrací a při jednom z přejezdů mezi obyvatele do regionů s hercem Janem Kačerem měl vážnou dopravní nehodu a ochrnul. Průvod z kostela následně zamířil na Národní třídu.

Na Národní třídě je množství stánků neziskových organizací, médií a dalších institucí. U dlouhého stolu pak lidé sedí a hodují. Stáli tam i aktivisté ze skupiny Kaputin s podobiznou Vladimira Putina sedícího na záchodě. "Je to připomenutí, že demokratický svět a svobodní lidé se pořád ještě potýkají s diktátory, jako je Putin a jako je Lukašenko. Tato instalace symbolizuje totalitní zlo ve své plné nahotě. Také zrůdnost a mafiánský nevkus toho putinovského režimu. Ta mrtvola tady, to je oběť války, která teď zuří na Ukrajině. Instalace se teď prodává v aukci na internetu. Včera jsme ji zahájili na twitterovém účtu Kaputin. Z peněz, které vybereme, chceme podpořit ukrajinskou armádu nakoupením bojových dronů," popsal pro eXtra.cz Otakar van Gemund ze skupiny Kaputin.

Na Národní třídě se objevil i premiér Petr Fiala.

"Vím, že jsou pro mladé lidi svoboda a demokracie samozřejmost, ale současně jsou si vědomi jejich hodnoty," uvedl premiér. Podle něj je pro zachování demokracie důležité, aby v ni věřili právě mladí. Fiala vyjádřil přesvědčení, že naprostá většina mladých lidí takové hodnoty zastává.

Hilšer: 17. listopad jsem jako malý trávil v emigraci ve Španělsku

Na Národní třídu zavítali i prezidentští kandidáti Danuše Nerudová, Josef Středula, Pavel Fischer nebo Marek Hilšer. "17. listopad pro mě znamená sametovou revoluci, která nám přinesla svobodu, pro mě to znamená možnost říkat si, co chceme, aniž by nás někdo mlátil obuškem nebo nám říkal, jak to máme dělat. Samozřejmě to má i své pro a proti, ale to, že můžeme žít ve svobodném světě a svobodně se rozhodovat, co budeme dělat, je nejdůležitejší hodnota pro život," řekl eXtra.cz Hilšer.

Sám byl v roce 1989 v zahraničí. "Tehdy mi bylo 13 let a byl jsem ve Španělsku, protože moje rodina emigrovala v červnu 1989. Takže my jsme sledovali sametovou revoluci v televizi, strašně jsme tomu fandili, a jakmile jsme viděli ty demonstrace na Letné, tak jsme si říkali - a teď se vracíme domů," dodal senátor a kandidát na prezidenta.

Související články

Další články