Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Nájemcem Slovanského domu je ruský oligarcha s vazbou na Putina. Smlouvu s Prahou má na 77 let

Slovanský dům si pronajímá ruský oligarcha Michail Arustamov
Zdroj: Profimedia
Praha

Nájemcem Slovanského domu je ruský oligarcha Michail Arustamov, který má blízko k Vladimiru Putinovi. Podnikatel vlastní z poloviny firmu Real Estate Slovanský dům s.r.o., druhou část pak má pod palcem společnost, jejíž majitel je nedohledatelný. Se zjištěním přišel investigativní tým Radiožurnálu. Kontroverzní smlouva, kterou Praha pod vedením primátora Jana Koukala uzavřela v roce 1997, platí na dlouhých 77 let.

O tom, že Praha v roce 1997 podepsala extrémně nevýhodnou smlouvu na pronájem Slovanského domu, se ví dlouhé roky. Ostatně kontrakt je trnem v oku řady pražských radních prakticky od jeho vzniku. Smlouva je totiž uzavřená na 77 let a není transparentní. Nebo alespoň minimálně doposud se nevědělo, kdo přesně si budovu v centru Prahy pronajímá.

To se ale nyní změnilo. Investigativci z Radiožurnálu totiž zjistili, že ve společnosti Pražské komunikační a společenské centrum, která smlouvu v roce 1997 uzavřela, mají od roku 2014 podíl tři další firmy. Jedna z nich, konkrétně Afellay investments limited, jež sídlí na Kypru, patří podnikateli Michailu Arustamovi. Ten se řadí mezi ruské oligarchy, kteří mají blízké vazby na šéfa Kremlu Vladimira Putina.

Arustamova firma drží v Pražské komunikační podíl 0,05 procenta a z 50 procent pak ovládá Real Estate Slovanský dům, tedy podnik, jenž vlastní 99,9 % Pražské komunikační. Dalších 0,05 procenta patří společnosti Saltrock Holding Limited, která ovládá i zbylou polovinu v Real Estate Slovanský dům. Saltrock přitom podle Radiožurnálu nemá dohledatelného majitele.

Praha se nemůže ze smlouvy vymanit

Michail Arustamov se svým majetkem se řadí mezi vlivné ruské oligarchy, kteří mají vazbu na Vladimira Putina. "Je jeden z top manažerů s kontakty na ruskou vládu, který vydělal své bohatství v době, kdy zastával zásadní posty ve státem vlastněných společnostech," uvedl pro Radiožurnál ředitel ruské pobočky protikorupční organizace Transparency International Ilja Šumanov. Arustamov v minulosti působil například jako viceprezident ruské státní společnosti Transněft, která má pod palcem ruské ropovody.

Přestože jsou na ruské oligarchy v současnosti kvůli válce na Ukrajině uvaleny sankce, Praha údajně nemá jak proti Arustamovi zasáhnout či jak se vyvázat z nevýhodné smlouvy. "Je to samozřejmě otázka do budoucna, jakým způsobem s tímto naložit. V tuto chvíli ale nemáme po ruce právní prostředek, který bychom mohli použít například k ukončení té smlouvy," sdělil Radiožurnálu radní Jan Chabr z TOP 09.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy