Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Michal Redl si koupil nesvéprávnost až za 10 milionů! Tvrdí to detektiv, který ho vyšetřoval

Michal Redl: Zaplatil za nesvéprávnost miliony, tvrdí detektiv
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
KAUZA STAN

Elitní detektiv Karel Tichý, který před dvaceti lety vyšetřoval vlivného podnikatele Michala Redla obžalovaného ve kauze Dozimetr, se vyjádřil k údajné Redlově nesvéprávnosti. Je přesvědčen o tom, že si ji podnikatel koupil. V rozhovoru pro iRozhlas.cz Tichý přibližuje praktiky, které Redl před dvaceti lety používal a naznačil, kolik jej posudek o nesvéprávnosti mohl stát.

Tichý se k jménu Michala Redla dostal při vyšetřování jedné z kauz Radovana Krejčíře v roce 2002. "Naskytla se možnost s ním mluvit a komunikovat. Proto jsem se s ním měl setkat v hotelu Luleč," vypráví Tichý pro iRozhlas a sdílí vzpomínky, jak se poprvé s podnikatelem setkal. Tichý tenkrát vystupoval před Redlem jako pracovník BIS.

Redl se Krejčíře bál

"Redl byl tehdy hubený tmavovlasý hošík. Koukal jsem na něj a říkal jsem si: ‚Kruci, tak tohle je hlavní pachatel v kauze Technology Leasing.‘ Začali jsme se bavit, ale nejdřív mluvit nechtěl, protože bylo vidět, že se Krejčíře strašně bojí," vzpomíná bývalý kriminalista.

"Domluvilo se, že proběhne první výslech, kde Redl vše vypoví, že mu předložíme důkazy, které máme, a on se k tomu nějakým způsobem vyjádří. Měl reálnou šanci figurovat v kauze jako svědek. V den výslechu byl ale jeho advokát v jedné renomované pražské advokátní kanceláři. Když pak přišel, prohlásil, že Redl neřekne nic, nebude vypovídat. A dali na nás různé stížnosti a oznámení. Tehdy jsem s Redlem mluvil naposledy," vypráví o tom, jak se Redl rozhodl, že nebude na stejné straně zákona.

Podle Tichého byl Redl klasický krejčířův bílý kůň. "Když jsem s ním mluvil, tak to nebyl žádný blázen. Mě by v životě nenapadlo se na něj dívat jako na někoho, kdo má papíry na hlavu. Choval se naprosto normálně. Nebyl sice vzdělaný v právu nebo v něčem takovém, ale velice dobře uměl počítat," tvrdí detektiv a předkládá důkazy pro své domněnky, že Redlova nesvéprávnost je účelová.

Redl si nesvéprávnost koupil

Konkrétní částky jsou podle vyšetřovatele v motácích, které Krejčíř posílal z vězení. "V několika z nich byly i finanční částky pro doktory. Takže „posudek doktor milion“, „znalecký posudek dva miliony“, „neschopen vazby čtyři miliony“, „bonus pro doktora sedm milionů“. Takové částky se tam pohybovaly," vypráví vyšetřovatel.

Proč tedy nesvéprávnost neprokazoval i Krejčíř? "U Redla se to uplatnilo, u Krejčíře se to neuplatnilo jen díky tomu, že utekl. Kdyby to vyndali dřív, tak ani nic nebylo. Prý to velice kvalitně zpracovali a Krejčíř by nám z toho býval utekl úplně stejně, jako potom museli státní zástupci vynechat Redla," uzavírá Tichý.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy