Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Gangster století, ředitel gangu: David Berdych se podle soudu na svobodě osvědčil, je volný

David Berdych
Zdroj: Se svolením ČT
berdychův gang

David Berdych (49), který si odpykal přes 11 let vězení za loupeže, únosy a vydírání coby šéf Berdychova gangu, je definitivně volný. Soud rozhodl, že muž se v sedmileté zkušební době podmíněného propuštění z vězení choval řádně. Vyplývá to z usnesení, které má k dispozici ČTK. Gang vstoupil do dějin české kriminalistiky propojením podsvětí s elitními policisty, kteří měli bojovat s organizovaným zločinem.

"Z obsahu trestního spisu, zejména z centrální evidence stíhaných osob, opisu rejstříku trestů a závěrečné zprávy Probační a mediační služby, bylo zjištěno, že podmíněně propuštěný vedl ve zkušební době řádný život a vyhověl uloženým podmínkám, když současně plnil i uložené přiměřené povinnosti," konstatoval k Berdychovu chování na svobodě předseda senátu Obvodního soudu pro Prahu 6 Kryštof Nový. Soud proto vyslovil, že se devětačtyřicetiletý Berdych ve zkušební době osvědčil. Proti tomuto rozhodnutí nelze podat stížnost.

Byznys na zločin

David Berdych, po němž byl pojmenován Berdychův gang, přičichl k podsvětí poprvé na začátku devadesátých let, kdy začal pracovat jako vyhazovač u Ivana Jonáka v Discolandu Sylvie. "Byl jsem takovej mladej sportovní kluk. Dělal jsem karate, docela dobře. Vážil jsem 78 kilo, byl jsem hubeňoučkej, ale rychlej, uměl jsem všechno možný, tak si mě vyzkoušeli. Vyzkoušel si mě pan Jonák a přijal mě a tam začala ta má šikmá plošina," vzpomíná Berdych na své začátky ve třetí epizodě dokumentární série Polosvět od České televize. Právě v Dicolandu sbíral Berdych řadu kontaktů, které využíval pro svou trestnou činnost.

Společně s několika kumpány postupně zformoval gang, který přepadával kamiony a unášel zejména podnikatele, jež následně vydíral. Ke svým praktikám využívali policejní uniformy i pravé odznaky, za jejichž pomoci zastavili auto s vyhlédnutým cílem. Vše bylo tak dobře secvičené, že oběť neměla šanci poznat, že se nejedná o skutečné policisty. Alespoň do té doby, než ji násilníci unesli a svázali.

Vražda zlatníka

S gangem se ale nepojí "jen" vydírání a únosy, ale také vražda. V říjnu roku 1996 totiž partička kolem Berdycha unesla podnikatele a obchodníka se zlatem Václava Tomana. Po něm násilníci požadovali milion korun. Aby ho donutili peníze vydat, položili mu přes hrudník traverzu, přes kterou přejížděli autem. Při nelidském mučení Toman zemřel na následky četných zranění hrudníku a plic a jeho tělo trýznitelé pohodili u Slap.

Někdejší vyhazovač pražského erotického podniku Discoland Sylvia si měl za mřížemi odpykat 15 let. Po dvou třetinách trestu začal usilovat o předčasné propuštění na svobodu. Soudce nakonec Berdycha podmíněně propustil v červnu 2015, kdy mu také stanovil sedmiletý pravidelný dohled probačního úředníka. Státní zástupce s rozhodnutím souhlasil. Berdychovi na svobodu pomohla i více než stovka pochval, které dostal ve vězení za dobré chování.

Berdychův gang

Kauza tzv. Berdychova gangu byla největším případem organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. První zločiny spáchali Berdych a jeho komplici už v roce 1995. Vyšetřování hlavní části rozsáhlé kauzy začalo v září 2004, kdy detektivové pozatýkali velkou část podezřelých. V souvislosti s činností gangu bylo nakonec stíháno přes 50 lidí. Zločinci se často přestrojovali za policisty, trestnou činností si údajně přišli na více než sto milionů korun.

Jedním z Berdychových kompliců v počátcích činnosti gangu byl provozní z Discolandu Jaromír Prokop, který se před spravedlností skrýval řadu let v USA. Pražský vrchní soud mu po jeho dopadení potvrdil letos v červnu desetiletý trest vězení za účast na čtyřech loupežích. Berdych v tomto obnoveném procesu odmítl k Prokopově roli ve skupině vypovídat.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy