Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Escobarovi hroši se v Kolumbii přemnožili. Nepomohly ani plány na sterilizaci

Hroši Pabla Escobara: Tamní úřady je plánují pochytat a odvézt
Zdroj: Profimedia/Koláž eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
zvířata

Kolumbijské úřady řeší, co s hrochy, které po sobě zanechal drogový boss Pablo Escobar. Z původně čtyř jedinců je nyní už 130hlavé stádo. Náklady na přesun sedmdesáti hrochů do zámořských lokalit vyjdou podle listu The Guardian na 3,5 milionu dolarů (téměř 76 milionů korun).

Kokainový baron Pablo Escobar přivezl koncem 80. let malý počet hrochů z Afriky do Kolumbie. Obohatil jimi své velkolepé sídlo, kam přemístil i další exotická zvířata. Jenže po jeho smrti v roce 1993 byla zvířata ponechána svému osudu v bažinaté oblasti departmentu Antioquia. Tam se jim začalo dařit, hroši se rychle rozmnožili a snahy místních úřadů o jejich redukci byly bezmocné.

Utracení hrochů se setkalo s nevolí

Úřady nyní podle listu The Guardian uvedly, že v nadcházejících měsících plánují odchytit a přesunout téměř polovinu hrochů. Deset z nich zamíří do rezervace Ostok v severním Mexiku a šedesát poputuje do dosud nejmenovaného zařízení v Indii.

"Celá operace by měla stát kolem 3,5 milionu dolarů," řekl pro The Guardian Ernesto Zazueta, majitel rezervace Ostok. Spolu s místním guvernérem kolumbijské oblasti, která je domovem hrochů, tvrdí, že plánují zvířata nalákat návnadou do kotců, kde zůstanou uzavřena, než budou umístěna do speciálních beden k převozu.

Od té doby, co hroši po Escobarově smrti utekli, vláda opakovaně nedokázala zkrotit jejich vzkvétající populaci, která si udělala z povodí řeky Magdaleny svůj domov. V roce 2009 se pokusila zvířata utratit, ale zanechala toho poté, co fotografie z akce vyvolala národní pobouření. Nepomohly ani plány na sterilizaci, protože hroši se množí rychleji, než je místní odborníci dokážou najít, chytit a vykastrovat.

Z původních čtyř hrochů, kteří utekli z Escobarova venkovského sídla, se jejich populace rozrostla až na 130, což je nyní největší populace mimo Afriku. Bez přirozených predátorů, kteří by je drželi pod kontrolou, bude jejich populace nadále exponenciálně růst. Jedna studie odhaduje, že do roku 2034 by počet hrochů narostl až na 1400.

Hroši přitom poškozují ekosystém v Magdaleně – největší řece v jedné z biologicky nejrozmanitějších zemí na světě. Každý hroch sežere za noc asi 40 kg trávy, což znamená, že jejich exkrementy kazí vodu, zabíjejí ryby a ohrožují bohatou biologickou rozmanitost řeky. Hroši se také stále častěji dostávají do konfliktu s místními lidmi a jejich útoky jsou v posledních letech stále častější.

Escobarovo sídlo zahrnovalo soukromou zoo i nevěstinec

Součástí Escobarova panství Hacienda Nápoles byl podle Wikipedie španělský koloniální dům, park se sochami a kompletní zoologická zahrada, která zahrnovala mnoho druhů zvířat z různých kontinentů, jako jsou antilopy, sloni, exotické ptactvo, žirafy, hroši, pštrosi a poníci. Ranč se také pyšnil velkou sbírkou starých a luxusních aut a kol, soukromým letištěm, nevěstincem a dokonce i závodní dráhou Formule 1. Na vstupní bráně haciendy je namontována replika letounu Piper PA-18 Super Cub.

Poté, co byl Escobar v roce 1993 zastřelen, se jeho rodina soudila s kolumbijskou vládou o narkobaronův majetek. Vláda nakonec zvítězila a zanedbané sídlo nyní spravuje obec Puerto Triunfo.

Související články

Další články