Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Chléb za 175 korun a iPhone za 80 tisíc: Kolik by stály produkty, pokud by zdražovaly jako elektřina

Zdražování: Kolik by stály produkty, pokud by jejich cena vzrostla jako u elektřiny
Zdroj: Profimedia/Pixabay/Koláž eXtra.cz
zdražování

Ceny elektřiny i dalších energií stoupají závratným tempem. V některých případech je nárůst i několikasetnásobný. Známý podnikatel Aaron Günsberger na svém Facebooku spočítal, na kolik by vyšly běžné komodity, pokud by jejich cena rostla podobně jako u elektrické energie. Čísla jsou to opravdu závratná - třeba litr benzínu by vyšel na 230 korun a nejlevnější iPhone na 80 tisíc.

Ceny energií trhají rekordy. Z faktur za elektřinu se mnoha lidem protáčí panenky. Podnikatel Aaron Günsberger na Facebooku vypočítal, na kolik by vyšly různé komodity, pokud by jejich cena stoupala stejným tempem jako u elektřiny. A nejsou to malé částky.

Chléb by vyšel na 175 korun, litr benzínu na 230 korun, oběd v restauraci na 900 korun a bus Praha - Brno na 1400 Kč. Levně by nevyšly ani obyčejné džíny, které by stály 3500 korun, nebo nejlevnější iPhone, který by vyšel na 80 tisíc korun. Nedostupná by byla rovněž auta, běžný vůz Škoda Fabia v základní výbavě by stál od 2,3 milionu korun.

Hejtmani: Úsporný tarif nestačí, regulujte ceny

Vláda se rostoucí ceny energií snaží řešit pomocí úsporného tarifu, který schválila tento týden. Ten by měl pomoci domácnostem s vysokými cenami energií. Průměrná výše podpory s energiemi bude celkem zhruba 15 000 korun, letos z toho dostanou domácnosti zhruba 4000 korun.

Podle opozičních politiků a části expertů však navrhované řešení nestačí. Asociace krajů vyzvala v pátek vládu, aby regulovala ceny plynu a elektřiny pro domácnosti. Vláda by to měla udělat od začátku roku 2023, řekl novinářům jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Vláda by měla určit státního obchodníka s energií, jemuž by ji firmy musely prodat. Podle Kuby je to řešení pro školy, nemocnice i domovy seniorů. Vláda by také měla směřovat k tomu, že získá stoprocentní podíl ve výrobních kapacitách ČEZ. Na opatření by kabinet podle Kuby mohl použít peníze ze sektorové daně nebo příjmy ze zdanění každé vyrobené megawatthodiny.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy