Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Češi se snaží ušetřit na energiích: Odborníci radí, na co si dát pozor u solárních panelů

Solární panely na střechách domů zažívají boom.
Zdroj: Pxhere
+ Další 3 fotografie
obnovitelné zdroje

S rostoucími cenami energií se pozornost občanů opět obrací na domácí fotovoltaiku. Ta je vítanou alternativou především pro majitele rodinných domů. Redakce eXtra.cz pro vás proto zjistila, jak postupovat, pokud si fotovoltaiku plánujete pořídit. Zeptali jsme se odborníků z právní kanceláře i výrobce solárních panelů.

Ceny energií v posledních měsících vystřelily nahoru a lidé tak hledají cesty, jak snížit své náklady na tyto komodity. Jednou z možností je domácí fotovoltaika, která dokáže ušetřit významné částky. Vhodná je především pro ty, kteří disponují vlastním domem se střechou, kam lze solární panely umístit.

Při pořizování fotovoltaiky si je však třeba dát pozor na některé nástrahy. Spolu s odborníky jsme se na ně rozhodli zaměřit, abyste se při instalaci této technologie takříkajíc nespálili.

Výběr dodavatele

Pokud se rozhodnete pořídit si střešní fotovoltaiku, je podle Luďka Šikoly z advokátní kanceláře Doucha a Šikola základním předpokladem spokojenosti vybrat si renomovaného dodavatele, který má dobrou pověst a zkušenosti s instalací těchto systémů.

"To, zda dodavatel tyto požadavky splňuje, můžete usoudit kromě dostupných recenzí i z jeho jednání před samotným uzavřením smlouvy. Od seriózního dodavatele můžete v této fázi očekávat kromě zaslání návrhu smlouvy i zaslání předsmluvních informací, obchodních a dodacích podmínek, a rovněž podmínek poskytování záručního a reklamačního servisu. Tyto podklady by měly být poskytnuté v přehledné a srozumitelné formě," uvádí Šikola pro eXtra.cz.

Smlouva o dílo

Smlouva s dodavatelem je zpravidla formulářová, ale i tak je možné dosáhnout změny jejího obsahu vyjednáváním s dodavatelem. Před uzavřením smlouvy je podle Šikoly nutné si ji spolu s veškerou doprovodnou smluvní dokumentací pečlivě projít, a to ve vzájemných souvislostech.

"Doporučujeme se zaměřit zejména na to, zda se dodavatel nesnaží smluvními ujednáními zbavit přiměřené odpovědnosti za případné vady instalovaného systému, a to například tak, že přísnými formálními podmínkami k uplatnění reklamace činí tuto reklamaci pro zákazníka prakticky nedosažitelnou," varuje advokát.

Dále je nutné dát si pozor na to, zda si dodavatel ve smlouvě nevymínil možnost přesunout realizaci instalace systému na jiného dodavatele. V takovém případě se totiž může stát, že instalaci systému dodavatel přesune ze svých vytížených odborníků na nezkušené externisty a výsledek takové instalace může být pro zákazníka nemilým překvapením.

Mezi služby, které by renomovaný dodavatel měl zákazníkovi poskytnout, pak podle Šikoly rozhodně patři zajištění připojení zařízení na distribuční soustavu. Za tímto účelem na předepsaném formuláři zplnomocníte dodavatele, který za vás tuto byrokratickou záležitost obstará.

Technické a administrativní nároky

Důležité je i zvážit možnosti technického provedení samotné instalace fotovoltaiky, a to s ohledem na konkrétní podmínky místa, kde si přejete fotovoltaiku umístit. Pro určení správné velikosti instalovaného výkonu FVE je nutné nejen vyhodnotit vaši dosavadní spotřebu elektřiny, ale i např. polohu vaší střechy. Dobrý dodavatel vám v těchto věcech ochotně poskytne poradenství.

Pro pořízení fotovoltaiky je navíc správná doba. Nedávné změny v právní úpravě odbouraly množství formálních překážek. Pro instalaci fotovoltaiky s výkonem do 50 kW tak není již potřeba zařizovat si licenci od Energetického regulačního úřadu, žádat o stavební povolení ani ohlašovat úpravu stavebnímu úřadu.

Rady výrobce

Na další rady se redakce eXtra.cz zeptala Michała Gondeka z fotovoltaické společnosti Columbus Energy. "Musíte si vybrat kvalifikovanou a zkušenou společnost. Nejdůležitější je čas. Když začnete nyní, tak můžete mít velmi snadno instalovanou fotovoltaiku už na jaře, kdy začíná nejvíce svítit slunce," radí Gondek.

"Pokud máte dobrý tým, který instaluje fotovoltaiku, pak byste neměli mít problém. Po návštěvě technika vám vše navrhnou na míru. Pokud ale podepíšete kontrakt a v něm se píše, že instalace bude 12 měsíců, tak to je špatně. Instalace je velmi rychlá, v řádu týdnů," vysvětluje.

Jaký typ fotovoltaiky si zvolit a s jakými náklady počítat? "To závisí na vašich potřebách. Pokud používáte hodně energie, potřebujete větší systém, pokud méně, tak menší. Z mé perspektivy si musíte připravit mezi 450 až 550 tisíc Kč s tím, že polovinu můžete získat následně zpět formou dotace. Z mého pohledu je to nyní nejlepší investice na trhu, která vám ušetří mnoho peněz. Dokáže se vám vrátit už do pěti let," uvádí dodavatel solárních panelů.

Jak však upozorňuje, během zimy se musíte připravit na nižší výkon, který je zhruba na 10 až 15 procentech celoročního výkonu. "Důležité je však hlavně používat baterii správným způsobem. Pokud váš software bude využívat energii tehdy, když je levnější, a baterii, když je dražší, pak vám to ušetří mnoho peněz. To znamená, že při levnějším tarifu se nabije na 100 procent a při dražším se začne využívat," upozorňuje Gondek s tím, že ne všechny softwary to však mají takhle nastavené od počátku, a proto je potřeba si to dopředu zkontrolovat.

Související články

Další články