Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Andor Šándor o Ukrajině: Posunujeme se k červené čáře, hrozí válka Ruska s NATO

Andor Šandor promluvil o válce na Ukrajině.
Zdroj: koláž eXtra.cz/ herminapress, profimedia
+ Další 2 fotografie
rozhovor

Již rok bojují Ukrajinci o svobodu a existenci své země a zatím to nevypadá, že by ruský okupant měl převahu. Jak může celá válka dopadnout? Na to eXtra.cz odpověděl bývalý šéf Vojenského zpravodajství a bezpečnostní expert Andor Šándor (65).

Co jste říkal na to, že podle médií měl zvolený prezident Petr Pavel naštvat ukrajinského ministra zahraničí?

Syn sovětského diplomata Dmytro Kuleba se vyjádřil diplomaticky, ani Petra Pavla nejmenoval. Říkal, že bychom měli věřit Ukrajině. My bychom ale měli věřit jenom v reálné věci, zbožná přání válku nevyhrají. Pokud Petr Pavel jinými slovy říká, že to ještě může skončit všelijak, tak já to říkám taky. Když Ukrajinci budou dostávat velmi nadějné sliby, které budou povzbuzovat jejich oprávněný pocit v to, že chtějí zvítězit, ale přitom nedostanou takovou podporu, která se jim slíbí, pak je mi líto. Polsko sice nyní dodalo zhruba čtrnáct tanků Leopardů, což je sice hezká věc, ale je to jen silnější tanková rota, víc to není. Měli bychom z té podpory udělat menší PR a větší skutečnost. V podpoře se skrývá i nebezpečí.

Jak to myslíte?

To, co ještě před desíti měsíci bylo nemyslitelné, dnes už je možné. Skutečně se posunujeme k červené čáře, která může znamenat velkou válku Ruska s NATO. Když někdo prohlašuje, že nedopustíme, aby se to vyhrotilo, tak mi to přijde zvláštní.

To ale přece nezáleží ani tak na nás jako na ruských okupantech.

Jednak, pak je tu ale i veřejné mínění, které dokáže vytvořit tlak na evropské politiky, aby udělali to, co nechtějí. Co když Ukrajina opět zaútočí na Kerčský most a Rusko začne masivně bombardovat Kyjev? Hned bude tlak na vstup do války. Neříkám, že Ukrajinci ten most nesmí bombardovat, ale některé možnosti nás do té války mohou dostat. A toho se fakt bojím.

Je tu ale nějaká alternativa? Ve chvíli, kdybychom se měli třást strachy, co Rusko může brát za překročení červené linie, tak jim raději neposíláme nic. Pro ně to byla od začátku jakákoli západní pomoc.

Některé věci ale Rusové akceptují. Nevím, kde je ta skutečná linie, a doufejme, že se to ani nedozvíme. Potenciál vklouznout do konfliktu tu ale opravdu je.

Když se vrátím k projevu Petra Pavla, souhlasíte s ním?

Ukrajincům se to nelíbí, ale realita války bývá neúprosná. Já s Petrem Pavlem souhlasím, že se může stát, že Ukrajina neosvobodí všechna svá území, která zabral Rus.

Jak hodnotíte projev ruského totalitního vládce Vladimira Putina? Na mě působil prázdně.

Zase to bylo určeno spíš ruské veřejnosti. Úplně bych jeho slova ohledně odstoupení od jaderné smlouvy nepodceňoval, může tam být pohrůžka, co by mohli udělat. Strategické cíle na Ukrajině jsme se ale nedozvěděli. Taktický cíl vidíme, chtějí vyčerpávat ukrajinské jednotky neustálým bojem.

Otázka je, kdo koho opotřebovává. Někteří odborníci hovoří o tom, že hlavně Ukrajina ruské oddíly.

Opotřebovávají se navzájem. Ale přesně nevíme, zprávy z fronty jsou jen kusé. Netušíme ani to, jak rozsáhlá ofenzíva Rusů nastane. Informací je k tomu málo.

K jakému rozhodnutí konfliktu se kloníte?

V tuto chvíli jsem přesvědčen, že s tím, s čím Rusové na frontě disponují, nemohou přemýšlet o ničem jiném než o snaze kompletně obsadit všechny čtyři anektované oblasti. Jít přes Dněpr, na to nemají sílu. Ani jít na Lvov. To mi přijde absurdní. Na obsazení celé Ukrajiny nemají dostatek vojáků.

Když obsadí celé k Rusku nelegálně připojené oblasti, jsou za vodou?

Musí si být vědomi, že v týlu budou mít partyzánskou a guerillovou válku Ukrajinců, kteří se nikdy nevzdají a po právu jim budou komplikovat život.

Co říkáte na čínskou mírovou iniciativu?

Pro Čínu je velmi nevhodné, aby se bojovalo v Evropě, zároveň nechce, aby Rusko příliš neoslabilo. Spolu budou vytvářet protiváhu Spojeným státům. Čína se sice nepřidala k sankcím, ale oficiálně řekla, že zbraně Rusku dodávat nebude.

Otázka je, jak na to budou reagovat Ukrajinci. Přece jen Čína Rusku dodává zbraně potají.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj reagoval tak, že je třeba si to prostudovat, zatím to neshodil. Čínští politici byli v Mnichově a Moskvě, takže tu může být začátek koordinovaného úsilí, jak začít uvažovat v jiných intencích než jenom v bojových. Uvidíme. Čína ale je velmi silný hráč. Nelze mávnout rukou nad tím, že přišli s nějakým mírovým plánem, který v mnohém horuje za ruskou stranu.

A kdyby jednání selhala a dál se válčilo, má Ukrajina naději na úspěch? Může mít další územní zisky?

Nemůžeme vyloučit, že se může povést obdoba charkovské či chersonské oblasti. Ale nedovedu si představit, že by Putin řekl, že jsou na tom hůř než 24. 2. 2022. Že vše, co na Ukrajině vojska prováděla, je ztraceno. Uvidíme, fronta se může hnout na jednu či druhou stranu. Že by v celé šíři fronty, v tom jsem velmi skeptický.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy