Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Andor Šándor: Jako by Západ nechtěl, aby Ukrajina vyhrála. Zbraní je od něj málo

Vladimira Putina rozdrtí jen plná podpora Ukrajiny, říká Andor Šándor
Zdroj: profimedia
+ Další 4 fotografie
NÁZOR

Válka na Ukrajině je v plném proudu, po bombardování ukrajinských měst ruskými okupanty se západní státy mohou přetrhnout, kdo napadené zemi předá víc systémů protivzdušné obrany. Ani to však podle některých nestačí. „Podpora mi připadá nedostatečná. Západ se chová jako chytrá horákyně, jako by nechtěl, aby Ukrajina zvítězila,“ myslí si bezpečnostní analytik Andor Šándor.

Andor Šándor: Pomáháme příliš málo

Co říkáte na to, že jediným hmatatelným úspěchem Ruska po pondělním bombardování ukrajinských měst bylo to, že Západ je ještě víc odhodlaný dodávat zbraně ukrajinským obráncům?

Celá podpora Ukrajiny verbálně vypadá mnohem líp než ve skutečnosti. Systémy protivzdušné obrany byly vždy potřeba. Ukrajina je vždy žádala a žádala i další zbraně. Tak jsme jim dávali, co tu zbylo ze sovětské provenience. Sklady se ale vyprázdnily a teď zjišťujeme, jestli není ještě něco třeba na Kostarice, v Africe a podobně. A přitom jsme jim mohli dávat západní zbraně už dříve.

Teď jim dodáváme systémy protivzdušné obrany. To podle mě ukazuje na to, že dynamiku konfliktu stále bohužel určuje Kreml. Odpověď Západu je ve vleku ruských kroků a také ochoty dát Ukrajincům to, aby se mohli ubránit ruské agresi a konflikt vyhráli.

Zatím mi to připadá jako chytrá horákyně. Nechci úplně parafrázovat Shakespearovo Mnoho povyku pro nic, to by nebylo správné, ale jestliže Ukrajinci požadují 80 raketometů, a dostanou jich osm, tak to vypadá, že nejsme přesvědčeni, že to vyhrají, a proto jim nedodáváme zbraní tolik. Říkám to stále dokola, že buď jim sakra musíme pomoci naplno, nebo se musí vyjednat mír. Použiju Cicerovo ‚i nespravedlivý mír je lepší než spravedlivá válka‘. To ať se na mě nikdo nezlobí. Musíme si konečně vybrat.“

Bojíte se, co se jinak může stát?

Může to mít nedozírné následky. Konflikt evidentně eskaluje, v jednu chvíli se skutečně může přelít do Evropy. Už teď má několik podob. Ta horká se odehrává na Ukrajině, ta studená válka nás potká v zimě, až začnou být problémy s energiemi. Nemůžu se proto ubránit dojmu, že pomoc ze strany Západu není taková, jaká by měla být, není promyšlená, vždy je to jen nějaká reakce na vývoj války na Ukrajině. Nepřesvědčuje mě to o tom, že je snahou, cílem a politikou Západu podpořit Ukrajinu natolik, aby to vyhrála a vyhrála to dřív než později.

Nové zbraně

Nyní se ale začne vyrábět víc zbraní. Státy NATO to potvrdily.

Výzva bude muset být opřena o peníze a objednávky, nikdo nebude vyrábět na sklad. Ale vážně nevěřím tomu, že tu existuje promyšlený, efektivní plán, jak Ukrajině pomoci, aby to bylo vzájemně provázané. Zatím to je o nějaké ochotě, v USA se ozývají hlasy, že větším nebezpečím je Čína, budou tam mít kongresové volby…

Nejsem pro válčení, ale pokud se má válčit, musí to být efektivně, musí se válčit tak, aby Ukrajina vyhrála, a ne aby tam byly škody, lidé krváceli a konflikt tam zamrzl na spoustu let se všemi negativními dopady i pro Evropu.

Rusové si na Ukrajině připravují obranné pozice jako pro boj ve druhé světové válce včetně betonových „ježků“. Je to při všemožných moderních vymoženostech včetně dronů a podobně vůbec efektivní?

Očekává se, že ukrajinské pozemní síly budou vybaveny pozemní technikou, tanky a bojovými vozidly a nic lepšího než tyto zábrany ještě nikdo nevymyslel. Je to efektivní proti průniku mechanizovaných a tankových jednotek. Drony mohou létat, střílet a rozbíjet, ale to neznamená, že se tam dostanou ukrajinská vojska.

Pro nás všechny je to velké vystřízlivění. Nejdříve jsme si mysleli, že už budeme bojovat jen s Al-Káidou, pak že už jen v kyberprostoru za počítači. A tady vidíme, že i moderní válka se vede brutálně a formami a metodami, které se od druhé světové války nezměnily. Někdy to připomíná i tu první světovou válku.

Ukrajinský prezident podle serveru Novinky tvrdí, že Rusové zase staví koncentrační tábory…

Nevím, jestli to tak skutečně je. Když se začnou používat termíny jako fašismus, terorismus, koncentrační tábory, pak to evokuje konflikty z minulosti a u těch táborů hned vidíme symboliku šesti milionů zavražděných Židů. Tyhle symboliky se používají ve snaze vybudit veřejné mínění ve prospěch ukrajinské strany. Sám netvrdím, že tam Rusové nedělají prasárny. Nezpochybňuji to. Ale máloco máme zdokumentované tak, abychom mohli objektivně říct, co a jak se přesně stalo.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy