Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Zpěvačka Olga Lounová, patronka nadace Grácie: Dlouhovláska má špatnou pověst

Zdroj:
+ Dalších 16 fotografií
kauza
Nad podezřelou charitou salonu Dlouhovláska, na kterou upozornila redakce eXtra.cz, kroutí hlavou i Olga Lounová (38). Zpěvačka je totiž sama patronkou nadačního fondu Grácie na pomoc nemocným dětem a ženám, jež si nemohou dovolit paruku. A právě na Grácii se obrátily maminky, které se setkaly s podivnými praktikami Dlouhovlásky.

Reportéři eXtra.cz upozornili na případ, kdy nemocná holčička Zuzanka od Dlouhovlásky namísto paruky z pravých vlasů od dárců dostala umělotinu, z níž se pletou svetry. Majitelka Dlouhovlásky Petra Valentová mamince přitom celou dobu tvrdila, že jde o paruku z pravých vlasů. To samé tvrdila i reportérům eXtra.cz. Po zveřejnění reportáže, kdy expertiza jasně prokázala, že je paruka falešná, si Valentová najednou vzpomněla, jak to bylo, a nyní tvrdí, že paruku dělala externí vlásenkářka v době, kdy "docházelo ke krádežím a výměně vlasů", tedy prý k selhání jednotlivců, se kterými již nespolupracují. Přesto jí to bylo jedno, policii nekontaktovala a nic s tím nedělala. Kromě vyrábění paruk pro nemocné se její salón věnuje také komerčnímu prodlužování vlasů...

Lounová o Dlouhovlásce

„Musím bohužel říct, že Dlouhovláska má špatnou pověst. Několik lidí nám napsalo, že má se salonem negativní zkušenost. A stalo se to bohužel opakovaně. Podle mě by měli činnost zprůhlednit,“ míní Lounová. Lidé by podle ní měli přesně vědět, kam jejich darované vlasy putují. „Nemají tušení, co se s nimi děje, a určitě to svádí k tomu, když někdo nemá žádné morální zásady, aby se to zneužívalo,“ řekla zpěvačka.

Reportéři eXtra.cz přitom evidují řadu případů, kdy se dárci vlasů na paruky pro nemocné snažili od Dlouhovlásky zjistit, co se s jejich hřívou stalo. Tyto dotazy Dlouhovláska ze svého Facebooku důsledně maže, lidem neodpovídá, v některých případech dokonce došlo k útokům a šikaně přes sociální sítě

Transparentnost

Lounová dále popsala, jak to funguje v nadačním fondu Grácie, jejímž je patronkou. „Každý culík se zváží a změří, dostane specifické číslo, takže lidé vědí, kam přesně jde. Na paruku je jich potřeba deset a na ní je pak přesně napsané, z jakých vlasů byly vyrobené,“ vysvětlila.

Zároveň poukazuje na to, že v případě Dlouhovlásky není jasné, odkud berou finance na velmi nákladnou výrobu paruk. I když mají transparentní účet, kde vybírají peníze na onkologicky nemocné děti, nic dalšího se už nedozvíte. „Paruka vyjde na dvacet až třicet tisíc korun. Trvá to měsíc, každý vlas se háčkuje ručně. Navíc dětí mají hlavičky malinké, dělá se to každému na míru a vlásenkářů je velmi málo,“ podotkla Olga.

Grácie tedy dostane vlasy od dárců, pečlivě vše zaeviduje, část použije v naprosto transparentní dražbě. „Tyto vlasy dražíme ve veřejné dražbě. Když jsou hodně kvalitní, tak se prodají a za tu částku se vyrobí paruka,“ vysvětlila zpěvačka s tím, že by se mělo zveřejňovat za kolik a kde se prodaly.

Podle Lounové je pomoc onkologicky nemocným dětem potřebná. „Paruky jsou velmi drahé, existuje málo salonů, které pomáhají. Jde ale o to, aby se zprůhlednil systém, aby lidé přesně věděli, kam darované vlasy jdou,“ uzavřela Lounová.

Každý ví, kam vlasy šly

Eva Růžičková, ředitelka nadačního fondu Grácie, její slova potvrzuje: "Při zakládání našeho fondu pro nás byla prioritou transparentnost. Od dárců přijímáme vlasy od 25 centimetrů. Každé pečlivě zaregistrujeme, to znamená, že jsou pečlivě zvážené, změřené, označené jakýmsi kódem barvy, abychom věděli, jaké vlasy se dají dohromady, protože z jednoho culíku neuděláte celou paruku, takže mícháme vlasy. Vlásenkářka si je i vybírá a pak, když se vyrábí paruka, tak každému napíšeme, kdy byl použit. Vlasy na jednu paruku byly použity od dárců A, B, C, D. U každého dárce si píšeme do tabulky, jak s těmi vlasy bylo naloženo. Každý se tak dozví, jak s jeho vlasy bylo naloženo."

Kolika nemocným Grácie pomohla? "Paruk jsme předali, mám dojem, 22, v průměru jsme zaplatili okolo 20 tisíc za práci na jedné paruce, tak se dá spočítat, kolik peněz je k tomu potřeba. Peníze jsme dostali i od Olgy Lounové, která nám poskytla velký dar z Pevnosti Boyard, a dále to hradíme z těch již zmíněných občasných prodejů."

OD DLOUHOVLÁSKY SE UŽ DISTANCOVAL I RESPEKTOVANÝ FOND ONKOLÁČEK

VÝZVA EXTRA.CZ:

Patříte mezi dárce vlasů na paruky? Nechali jste se ostříhat například na festivalech? A víte přesně, kde vaše vlasy skončily? Ptejte se a dejte nám vědět na redakce@extra.cz

PRVNÍ ČÁST REPORTÁŽE JSME PŘINESLI ZDE

ROZHOVOR S PODVEDENOU MAMINKOU JSME PŘINESLI ZDE

VÝSLEDKY ODBORNÉ EXPERTIZY PARUKY PRO ZUZANKU TRPÍCÍ ALOPECIÍ JSME PŘINESLI ZDE

ZKUŠENOSTI S DLOUHOVLÁSKOU POPSALA I DALŠÍ NESPOKOJENÁ MAMINKA

STÍŽNOSTI NA SALON DLOUHOVLÁSKA SE MNOŽÍ

MAJITELKA DLOUHOVLÁSKY PŘIZNÁVÁ, ŽE DOCHÁZELO KE KRÁDEŽÍM A ZÁMĚNÁM VLASŮ

DLOUHOVLÁSKA SVEDLA FALEŠNOU PARUKU PRO ZUZANKU NA VLÁSENKÁŘKU

SALON MÍSTO OMLUVY PŘIŠEL S OBVINĚNÍM MAMINKY

Související články

Další články