Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy MS v hokeji 2019 Ewa Farna Jasmina Alagič Horoskop

Nejnovější kauzy

Známe 5 nejproděleč­nějších českých filmů. Tipli byste si, že jsou to zrovna tyto?

Který film byl nejprodělečnější?
+ Další 2 fotografie
České filmy jsou u nás sledovanější než ty zahraniční. Všichni známe Pelíšky, Slunce, seno a spoustu dalších. Některé slavné české filmy byly natočeny téměř s nulovým rozpočtem a hojně se proslavily. Ale co filmy, na které se sehnala neuvěřitelná suma peněz a ve finále byly prodělečné? Známe 5 nejprodělečnějších českých filmů.

Sponzoři, promotéři, produkční. Všichni tito lidé mají za úkol sehnat finanční prostředky ke zrealizování filmu. Někdy se to povede, jindy úplně ne. Zvláště historické filmy si žádají větší rozpočet kvůli kulisám a dobovému oblečení. Které české filmy se pyšnily vysokým rozpočtem, ze kterého vznikl nádherný a věrohodný snímek, ale u fanoušků takovou oblibu neměl a ve finále byl prodělečný?

5. Alois Nebel

Pátý nejprodělečnější český film byl Alois Nebel. Film byl natáčen rotoskopingovou technikou, díky které vypadá spíše jako komiks. Vypráví o samotářském Aloisi Nebelovi, který pracuje jako výpravčí na železniční stanici v Jeseníkách. Alois Nebel po čase začne trpět halucinacemi ze vzpomínek na události, které zažil. Posléze se v důsledku těchto vzpomínek dostane do blázince a přijde o místo výpravčího. Vydá se do Prahy hledat jinou práci u dráhy a na hlavním nádraží najde svou životní lásku. Nebel se poté rozhodne vrátit se zpátky do hor, aby boj se svými kostlivci ve skříni dovedl do konce.

V hlavních rolích můžeme vidět Miroslava Krobota, Karla Rodena nebo Terezu Voříškovou (27). Film měl rozpočet 80 milionů a v kinech vydělal přibližně 10 milionů. Film tedy prodělal téměř 70 milionů.

4. Hořící keř

Třídílný film Hořící keř je inspirovaný skutečnými událostmi i reálnými postavami. Drama o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR sklidilo úspěch u českých i zahraničních diváků. V hlavních rolích můžete vidět Táňu Pauhofovou, Jaroslavu Pokornou nebo Vojtěcha Kotka.

Film měl rozpočet 71,5 milionu korun. V kinech vydělal pouhých 1 270 147 korun.

3. Habermannův mlýn

Tento snímek se zabývá jednou z nejkontrover­znějších kapitol českých dějin, a to odsunem Němců z českého pohraničí, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy a spolu vytvářely nesmazatelnou krvavou stopu. Jednou z obětí dějin psaných vítězi byl i německý průmyslník Habermann, který žil s rodinou na severní Moravě. Film je jeho příběhem volně inspirován, avšak hrůzy konce války v Sudetech popisuje velice věrohodně. V hlavních rolích můžete vidět Karla Rodena, Radka Holuba, Oldřicha Kaisera nebo Martina Stránského.

Náklady na tento film byly 87 milionů. Z kin se však vrátilo necelých 15 milionů.

2. 3 sezóny v pekle

Film o mladém zamilovaném páru, který nedbá na politické změny v Československu v roce 1947. Dva zamilovaní lidé, kteří žijí ze dne na den a nestarají se o to, co bude zítra. Živí se drobnými krádežemi a plánují společný útěk do Paříže. Střet s mocí pro ně však přijde rychle a nečekaně. V hlavních rolích můžete vidět Kryštofa Hádka, Martina Hubu nebo Táňu Pauhofovou.

Náklady na tento film činily přesně 80 milionů, ale z kin se vrátilo pouze necelých 7 milionů korun.

1. Tmavomodrý svět

Válečný film z dílny Jana Svěráka monitoruje osudy českých pilotů, kteří za 2. světové války bojovali proti nacistům v řadách anglických pilotů RAF. Tento film byl divácky nejúspěšnějším filmem roku 2001 a byl oceněn čtyřmi Českými lvy. Komorní lidské drama, které se odehrává na napínavém historickém pozadí. Příběh o statečnosti, hrdinství a nevděku historie, ale také příběh o velké lásce, přátelství a chlapské cti. V hlavních rolích můžete vidět Ondřeje Vetchého, Kryštofa Hádka, Lindu Rybovou, Oldřicha Kaisera a řadu zahraničních herců.

Tento film je dle statistik nejprodělečnějším filmem, který jsme kdy natočili. Náklady na film činily 230 milionů. Film vydělal necelých 89 milionů.

Čím to je, že do kin chodíme více na zahraniční filmy a ne na ty české?

Mohlo by vás zajímat

Další články