Zlatá klasika katastrofických filmů: Dnes v televizi uvidíte Skleněné peklo. Jak to bylo s rivalitou mezi hlavními herci?
Je to učebnicový příklad hollywoodského trháku, i když dnes už působí trochu vyčpěle a triky úsměvně. Ale jistá dávka nostalgie a hlavně vzpomínek na zlatou éru slavných herců nás nutí i po letech zapnout v televizi Skleněné peklo, katastrofický film, v němž se sešlo tolik áčkových herců, že podobný úspěch se v dnešní době jen těžko zopakuje.
Začalo to spoluprací dvou největších filmových studií, 20th Century Fox a Warner Bros., které obě chtěly ve stejný čas natočit stejný film podle dvou knižních předloh Věž a Skleněné peklo. Nakonec došlo ke spolupráci, a to nejen mezi studiovými rivaly, ale i mezi těmi hereckými.
Film má totiž nečekaně dva hrdiny, a možná proto tolik přitahuje i po letech. Na plátně se spolu sešli Paul Newman a Steve McQueen jako architekt mrakodrapu a velitel hasičů, což je zároveň lákadlo pro diváka a problém pro produkci, neboť ta musela dělat kompromisy mezi oběma hvězdami a dát jim pocítit, že oba mají ve snímku stejný prostor.
Drby z natáčení hovoří o tom, jak se vzájemně nemohli snést, ale ve skutečnosti jen oba požadovali svůj čas ve filmu a peníze za něj stejnou měrou. Studia jim tak poskytla naprosto totožný honorář, a dokonce i podobný počet replik. Steve McQueen jich měl sice o něco méně, ale zase tam předvádí více kaskadérských kousků a patosu. Například je to on, kdo má na konci filmu během přivazování bomb na vodní nádrže zemřít, a v poslední scéně varuje lehce arogantního architekta, že díky lidem jako on budou i nadále tisíce jiných umírat.
Mít na jednom place dva kohouty se protentokrát vyplatilo ve velkém, ze Skleněného pekla se stala výstavka svého žánru a nesmrtelná klasika, kterou si můžete připomenout dnes večer od osmi hodin na Nova Cinema.