Německý list Süddeutsche Zeitung začal pátrat po tom, jaké odškodné dostanou rodiny lidí, kteří zemřeli při pádu Airbusu A320. A novináři zjistili, že Američané dostanou více než Němci. Jak je to možné?

Z hlediska lidských práv a etnicity jsme si všichni sice rovni. Když jde o peníze, tak už to neplatí. Hodnota lidského života přepočítaná na peníze je totiž v každé zemi jiná!

Na palubě letadla smrti bylo 144 pasažérů a 6 členů posádky z 18 států světa. Mezi oběťmi tragédie jsou také tři Američané. Právě jejich rodiny dostanou vyšší odškodné.

Zatímco v USA dostávají pozůstalí po obětech podobných katastrof 4,5 milionu dolarů (což je asi 116 milionů korun) v Německu dostávají jen 1,3 milionu dolarů (což je 33,5 milionů korun).

Němci totiž nepočítají s tím, že by měli platit i za psychické strádání. Zatímco americké soudy počítají s tím, že nejde jen o ztrátu fyzického těla a pracovní síly, ale že prostě odešel člověk, co měl nějaké vazby, přátele, rodinu a city.

Rodiny německých obětí se po dohodě s právníky zřejmě obrátí na americké soudy a prostřednictvím zaoceánských institucí budou požadovat po Lufthanse odškodné v „americké“ výši.

"Uvažujeme o možnosti, že podáme jménem německých pozůstalých žalobu u amerických soudů,“ řekl magazínu Spiegel berlínský právník Elmar Giemulla.

Kolik přesně Lufthansa vyplatí, není zatím známo. Od svých pojišťoven má k dispozici na odškodné sumu 300 miliónů dolarů (cca 7,8 miliard korun).

Zajímavé by bylo sledovat, podle jakého klíče by byli odškodňováni Češi. Je dobře, že v letadle neseděli. Hádat se o peníze za mrtvé a koukat po sousedech, zda nedostali o trochu víc, je prostě bolestivé.

Pád letadla způsobil Andreas Lubitz. Společnost Lufthansa ho pustila do kabiny, přestože věděla, že Lubitz má psychické problémy a deprese.