Americká etnografka a socioložka Kristen R. Ghodsee podrobně zkoumala život v socialistickém bloku. Samozřejmě jako Američanka vychovaná v kapitalismu vidí na životě za železnou oponou většinou samá negativa. Jenže Ghodsee také ve studii Rudé století přiznává, že existovala i pozitiva. Třeba ženy měly lepší sex. Na studii upozornilo online vydání magazínu Reflex.

Ghodsee narazila na ženy, které tvrdí, že za komunismu měly hezký a kvalitní sexuální život. Stát socialistického typu člověku daroval základní sociální jistoty. Nehrozilo, že někoho vykopnou z práce a on novou nesežene. Člověk se nemusel bát toho, co přijde zítra. A tak měl čas a chuť na blbnutí pod peřniou.

A dnešní chlapi? Chodí domů unavení z práce. Dají si večeři, sprchu a vytuhnou u televize. Myšlenky na sex? Jsou na vedlejší koleji.

„Pořád jenom pracuje a pracuje a když přijde v noci domů, je tak unavená, že na manžela nemá ani pomyšlení. A jemu to ani nevadí, protože je unavený úplně stejně. A tak si spolu sednou k televizi a koukají na ni jako zombie. To tedy já v jejím věku jsem žila úplně jinak,“ uvedla o své dceři a jejím manželovi Ana Durčevova z Bulharska. Ona prý dováděla, co to šlo. Její dcera je unavená a na sex nemá pomyšlení.

Zatímco ženy na Západě byly emancipované a budovaly kariéry, ženy v socialistickém bloku hlavně budovaly a prohlubovaly sexuální zkušenosti a dovednosti. Byla na to energie, čas i chuť.

Dnes je doba jiná. Sexuální život ustupuje každodenní péči o rodinu a existenčním starostem. A když už je chuť udělat si dobře, tak se to často řeší pomocí internetu a vibrátoru. Žijeme v době, kdy není čas ztrácet čas. Orgasmus je sice orgasmus, ale když na druhý den musíte mít dodělanou prezentaci pro šéfa, tak své libido prostě narychlo umlčíte třeba pětiminutovou masturbací