Běženci musí pochopit, že v západních zemích není dovoleno kruté zacházení se ženami. A navíc, že mají dámy dovoleno sexy oblečení a pití alkoholu.

Norsko se rozhodlo, že dá tamním migrantům lekce slušného chování k ženám. Rozjelo proto kampaň, která se zaměřuje na téma sexu a znásilnění. Má za cíl eliminovat případy, kdy muž vyžaduje po ženě sex a neváhá použít i násilí.

V zemi panuje zákaz nutit ženu k sexu, a to i v případě, že je dotyčný s osobou v manželství. Spousta běženců není zvyklá chovat se k něžnému pohlaví s úctou. Pro ně je něco nepředstavitelného, když si dá žena na veřejnosti alkohol nebo někoho políbí. I pohyb po okolí bez mužského doprovodu je naprosto nemožný.

„Muži mají slabosti, a když vidí někoho, jak se na ně usmívá, je těžké se udržet. Pokud u nás doma někdo po ženě zatouží, prostě si ji může vzít a nebude potrestán, aspoň ne policií,“ svěřil se pro The New York Times Eritrejec Abdu Osman Kelifa.

Norská kampaň by měla být inspirací i pro ostatní státy. V současnosti, kdy k nám putují miliony uprchlíků, je tato osvěta velmi důležitá. Alarmující je i fakt, že za 17 případů znásilnění z 20 mohou právě migranti, co nepocházejí z Norska.

„Lidé z některých částí světa neviděli v životě ženu v minisukni, jen v burce. Když přijdou do Norska, něco se jim přihodí v hlavě,“ vysvětlil kampaň pro deník The New York Times policejní náčelník Henry Ove Berg.