Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Veronika Kopřivová Horoskop Počasí Černobyl

Nejnovější kauzy

Zákaz Karkulky i Růženky, jsou moc sexistické: Děti v Barceloně si tyto pohádky už nepřečtou

Nenormální
V Barceloně si děti v jedné ze základních škol už nepřečtou klasické pohádky jako je například Červená Karkulka nebo Šípková Růženka. Komise školy došla k závěru, že obsah knížek je příliš sexistický. Obsah knížek není vhodný pro děti. Ze školní knihovny zmizela třetina pohádek.

Základní škola Taber v Barceloně vyřadila z oddělení knihovny zhruba 30 procent knížek. Rozhodla o tom školní komise pro rovnost pohlaví. Podle jejich uvážení bylo zhruba 200 knížek z jejich nabídky „sexistických.“ Čtení takových knih přispívá k šíření stereotypů o mužské a ženské roli. Informovala o tom španělská média.

Knihy posuzovali dle určitých kritérií. Jako například kolik je v pohádce postav ženských a mužských, jaké role v příběhu zastávají a kolik násilí se v ději objevuje.

Karkulka byla vyřazena, protože jí sežere vlk. Ovšem, že jí zachránil statečný myslivec už je nezajímá. Ve školce katalánského metropole nezůstal ani příběh o svatém Jiřím. Podle legendy tam rytíř s chrabrým srdcem zabije draka a zachrání princeznu.

Součástí katalánského projektu „Knihovna a rovnost pohlaví“ je právě i hodnocení knížek.

Mohlo by vás zajímat

Další články