Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci válka na Ukrajině Survivor 2024

Zajímavosti o komedii Tankový prapor: Tvůrci opravovali nepojízdné tanky

Tankový prapor dotoval štáb z vlastní kapsy a další zajímavosti o slavné komedii
Zdroj: Se souhlasem Bonton Home Video
+ Další fotografie
filmové zajímavosti

Od premiéry filmu Tankový prapor uplynulo letos 30 let. Snímek nic neztratil na svém kouzlu ani po nesčetných televizních reprízách a diváci se k prvnímu porevolučnímu filmu, který vznikl za soukromé peníze, rádi vracejí. S oblíbenou komedií je spojeno několik zajímavostí, o kterých jste možná dosud neměli tušení.

Film Tankový prapor režiséra Víta Olmera do kin na počátku 90. let přilákal více než dva miliony diváků, i když jeho zrod nebyl vůbec jednoduchý. Následně se stal jedním z kultovních snímků, na které se lidé s radostí dívají pokaždé, když je v televizi. Další reprízy se dočká v neděli 25. července na programu ČT1 ve 21:05. Než se na něj podíváte, přečtěte si několik zajímavostí, které se k němu vážou. Další pak naleznete ve fotogalerii.

Scénář vznikl v rekordně krátké době

Film Tankový prapor natočil v roce 1991 režisér Vít Olmer podle předlohy spisovatele Josefa Škvoreckého. Scenárista Radek John dokázal napsat kompletní scénář za neuvěřitelných čtrnáct dnů.

Na premiéru přiletěl i Škvorecký

Autor slavné knižní předlohy Josef Škvorecký přiletěl na premiéru společně s manželkou ruským vrtulníkem a způsobil tím docela pozdvižení. Premiéry se zúčastnila i Adina Mandlová, která prohlásila, že to bylo spíše jako binec než premiéra.

Ostře sledované lechtivé scény

Erotické scény herce Lukáše Vaculíka a Simony Chytrové se točily v paneláku na sídlišti. Když byla scéna dotočena, ozval se bouřlivý potlesk a pískot. Štáb zapomněl na to, že na sídlištích je vše vidět a sousedi si hledí do oken.

Napjatá atmosféra při natáčení

Mezi Vlastimilem Zavřelem a Vítězslavem Jandákem panovalo napětí. Ve skutečnosti to bylo ale ještě horší, protože mezi herci byla spíš až bojovná nálada. Důvodem bylo, že Jandák chvíli před natáčením přebral Zavřelovi přítelkyni.

Režisér s modrou knížkou

Režisér Vít Olmer nikdy na vojně nebyl, protože měl modrou knížku. Během natáčení poznal svou životní partnerku Simonu Chytrovou.

První porevoluční film bez dotací

Tankový prapor je první český porevoluční film, který se ale natáčel za soukromé peníze, nikoli z dotací.

Nepojízdné tanky

Tvůrci komedie museli svépomocí opravovat nepojízdné tanky. Na objednávku přišlo 15 tanků ze Slovenska a ​všechny byly téměř nepojízdné. Naštěstí se vojenskou techniku podařilo dát do provozuschopného stavu a tanky mohly vyjet.

Související články

Další články