Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Za jediný lajk na Facebooku byl odsouzen! Teď musí zaplatit téměř 100 000 korun!

Je díky Facebooku ohrožena svoboda slova?
Také se na sociálních sítích hojně zapojujete do veřejných diskuzí? Přidáváte lajky a komentáře, jak to jen jde? Teď si ovšem raději dejte pozor, aby vás za ně někdo nežaloval. Přesně to se stalo pětačtyřicetiletému muži ze švýcarského Curychu, který olajkoval hanlivý komentář. Tento lajk ho nyní bude stát pěkný balík.

Facebooková stránka Erwina Kesslera byla některými lidmi v komentářích nařčena z antisemitismu a rasismu. Kessler byl v minulosti souzen za urážení židů, což je ještě větší paradox.

Komentáře byly napsány v roce 2015 během ostré diskuze v několika facebookových veganských skupinách. Kessler zažaloval více než 12 lidí, kteří se diskuze účastnili, včetně muže, který komentáře lajkoval. Mnoho z nich bylo usvědčeno, včetně toho, který dával u komentářů lajky. Ten se stal historicky prvním člověkem, který byl odsouzen za lajkování.

Soud tvrdí, že stisknutím tlačítka lajk dával najevo svůj souhlas s hanlivými komentáři a zároveň šířil pomluvu. Pokud na Facebooku cokoliv lajknete, vaši přátelé příspěvek vidí a vy tak rozšíříte jeho dosah. Muž musí nyní zaplatit 4000 franků (necelých 100 000 korun). Proti rozsudku je možné se odvolat, ale to by obžalovaného pravděpodobně stálo mnohem více času a peněz.

Přestože se nejedná o velký případ, je patrné, že vzhledem k jeho úspěchu se v budoucnu tento trend žaloby rozšíří. To by ovšem vzhledem k popularitě sociálních sítí soudy nemohly zvládnout. Navíc se nabízí otázka, jestli se jedná o omezování svobody názoru. Bany a cenzury Facebooku iritují jeho uživatele po celém světě čím dál víc. Pokud však člověk může být souzen za pouhý lajk, není úplně jasné, čeho by tím legislativa docílila. Pak je tedy pouze otázkou času, jak dlouho ještě potrvá oblíbenost Facebooku.

Související články

Další články