Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) StarDance 2019 Extra Host (pořad) sametová revoluce

Nejnovější kauzy

Z Národní galerie zmizely desítky předmětů! Chybějí díla Josefa Lady i Jana Zrzavého

Kontrola odhalila i nedostatky při zadávání veřejných zakázek.
Z Národní galerie v Praze zmizely během několik let desítky uměleckých děl a předmětů a nikdo si toho nevšiml, ztráta dokonce nebyla nahlášena ani na Policii České republika, která tyto předměty ani nehledá. To jsou ve zkratce závěry Nejvyššího kontrolního úřadu, který provedl kontrolu týkající se Národní galerie v Praze, Národní knihovny ČR, Národní technické knihovny a jejich hospodaření s penězi a majetkem.

NKÚ svou kontrolu prováděl od října 2014 do dubna 2015 a o svých závěrech informoval v pondělí v tiskové zprávě.

Při inventarizaci sbírky ukončené v roce 2012 galerie nenalezla například 31 kreseb, mezi něž patří díla Josefa Lady, Františka Kupky či Jana Zrzavého.

Zrzavého kresbu Národní galerie zapůjčila spolu s dalšími šestnácti kresbami na výstavu Praha 1990 do muzea v Amsterodamu, která probíhala v letech 1999 až 2000. „Po ukončení výstavy galerie podle dokumentů převzala kresbu od přepravní společnosti, po dvou letech ale zjistila, že jí kresba chybí. Národní galerie podala trestní oznámení až v průběhu kontroly NKÚ, tedy minimálně po třinácti letech od ztráty,“ konstatovali kontroloři.

Ve sbírkách se nenašel kromě tří desítek kreseb také jeden obraz, bronzová plastika a 978 sbírkových předmětů evidovaných v podsbírce grafiky.

Velké nejasnosti jsou také kolem roku 2002, kdy Prahu zasáhla velká voda. „Do konce kontroly NKÚ nenašla v souvislosti s povodněmi 35 děl, převážně od českého sochaře Karla Dvořáka. O chybějících předmětech Národní galerie neinformovala Policii ČR,” stojí ve zprávě NKÚ.

Mohlo by vás zajímat

Další články