Chlapec měl zavraždit svoji kamarádku Elišku. Její tělo našla policie v sobotu ráno v teplickém lesoparku, v chatce, v zahrádkářské kolonii. Mladíka pak policie zadržela v Proboštově u jeho kamarádky, kde se ukrýval.

Daniel byl umístěn do výchovného ústavu v Boleticích nad Labem na okraji Děčína. Může tam strávit až pět let. Potom ale bude mít čistý trestní rejstřík. Právě boletický ústav se na podobné případy specializuje. Končí v něm vrazi mladší patnácti let či další násilníci.

Vrazi tam žijí v oddělených prostorách, jsou pod neustálým dohledem a nikam nechodí sami. V Boleticích by měli být v současné době 4 mladí vrazi. O jejich osudu rozhoduje soud, ten může nařídit ochrannou výchovu.

„Na tomhle oddělení bude do patnácti let, v tom výchovném ústavu následně do zletilosti, což je 18 let. Já můžu dát soudu návrh na prodloužení ústavní nebo ochranné výchovy o rok čili do 19 let,“ vysvětlil ředitel ústavu Pavel Bártík.

Středisko výchovné péče poskytuje všestrannou preventivně výchovnou péči dětem a mladistvým s poruchami chování. Zaměřuje se na diagnostiku a nápravu výchovných problémů a negativních projevů chování.

Mladík měl problémy se zákonem už v minulosti. Loni se pohádal s kamarádem a shodil ho do výtahové šachty. Přežil jenom díky tomu, že pád ztlumily věci naházené na dně. Podle státního zástupce šlo o pokus o vraždu. Sociální úřad ani policie neudělaly tenkrát žádná opatření.