Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Vrah umučeného Marečka se zabil za mřížemi: Vězni se nejčastěji oběsí na oblečení

Vrah umučeného Marečka se zabil za mřížemi: Vězni se nejčastěji oběsí na oblečení
Zdroj: Jiří Masojídek/eXtra.cz
+ Dalších 8 fotografií
Vězení
Sebevraždy v českých věznicích nejsou nic nového. Naposledy si na život za mřížemi sáhl odsouzený Josef Kuča, který utýral k smrti tříletého Marečka. Kuča za to dostal výjimečný trest v podobě 22 let odnětí svobody. Vrah si ale neodseděl ani pár dní a zvolil sebevraždu. Veřejnost ihned začala spekulovat, zda si za smrt mohl sám, nebo mu někdo pomohl. Podle vězeňské služby to ale nelze uhlídat, způsobů, jak se zabít, je hned několik.

V amerických filmech je často k vidění, že si vězni nesmí vzít při nástupu k výkonu trestu téměř žádné věci. Minimálně v Česku je to ale trochu jinak. Trestanci si mohou přinést třeba zubní kartáčky, zapalovače, jednorázová holítka nebo propisky. Obecně jsou ale ve vězení zakázané předměty, které by mohly ohrozit spoluvězně. "Pokud ale psycholog označí některé osoby jako rizikové, klademe ještě větší důraz na to, aby tito vězni u sebe neměli například břity na holení, zrcátka nebo zapalovač," vysvětluje tisková mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová.

Tyto potenciálně nebezpečné předměty jsou psychicky narušeným jedincům vydávány jen na omezený čas a pod dohledem ostrahy. Po použití je zase Vězeňská služba odnese. Ani to však nemusí stačit. "Sebevraždám ve věznicích plně zabránit nejde, nejčastěji vězni takto rozhodnutí volí oběšení, k čemuž využijí například oblečení nebo ložní prádlo," říká Kučerová. Takovou cestu zvolil údajně i Josef Kuča. Hovoří se o tom, že se oběsil na tkaničkách od bot...

Kdo chce, způsob si najde

Pro spáchání sebevraždy tak stačí obyčejná základní věc, jako je oblečení. V minulém století se v nejhorších věznicích světa toto řešilo odebráním oblečení a vězeň byl v prázdné cele zcela nahý. Tyto šílené metody jsou ale logicky dávno pryč a pokud vězeň není uznán lékařem za psychicky rizikový případ, nelze takové sebevraždy uhlídat. Nelze ani říct, zda si sáhnou na život vězni s delšími tresty.

"Důvody jsou individuální a záleží na psychickém rozpoložení dané osoby. Sklony k sebevraždě může mít například i člověk, který má krátký trest, ale má za sebou třeba drogovou minulost. K sebevraždě může přistoupit i vězeň, který tyto projevy neměl, ale například dostane zprávu z domova, která ho znepokojí. Tou může být i rozchod," uvádí Kučerová a dodává, že vězně často donutí k tomu, aby si sáhli na život, i úřední obsílka s negativní zprávou.

V Česku se tak o sebevraždu pokusilo minulý rok 26 vězňů, z čehož jedenácti se to podařilo. Letos už se o totéž snažilo šestnáct lidí, sedm z nich se podařit nezachránilo.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy