Zanedbaný chlapec z Pardubic

Strážníci v Pardubicích zachraňovali malého chlapce, který seděl na okně a volal maminku. Nakonec jim potvrdil, že je sám doma. Když se policisté do bytu dostali, zůstali v šoku. Všude byl strašný nepořádek, zbytky jídla a výkaly psů. Chlapec byl převezen do zařízení, které dětem poskytuje okamžitou pomoc. Případ vyšetřuje policie i sociálka. Chlapec z Pardubic ale není jediný, kterého rodiče zanedbali.

Vlčí děti z Vinohrad

Veřejnost šokoval případ „Vlčích dětí z Vinohrad“. Jejich rodiče vyznávali alternativní životní styl a svoje dva syny drželi od jara roku 2011 zavřené doma. Chlapci se nedostali na čerstvý vzduch, nechodili k lékaři ani nenosili boty. Navíc neuměli ani kousat a jejich existenci rodiče tajili před úřady.

Na vše se přišlo úplnou náhodou, když žena volala na policii, že má ze svého manžela strach. Otec skončil na 8 let za mřížemi. Matka dostala tři roky s podmíněným odkladem na pětiletou zkušební dobu.

Perla Mlčochová

Celé Česko zná i 11člennou rodinu Mlčochových. Ti žijí v polorozpadlé chatrči na šumavské louce. Vyznávají také alternativní životní styl a nemají rádi vymoženosti moderní doby. V chatrči, kde žijí, není ani elektřina, ani tekoucí voda. Děti učí souznění s přírodou, prádlo perou v potoce, dojí kozy a sekají dříví. Jejich potomci mají volnou výchovu a můžou si dělat, co chtějí.

Půl roku rodina žije v Česku, další část roku se stěhuje do Španělska. V roce 2011 policie pátrala po jejich tehdy osmileté dceři Perle. Rozruch udělala její ošetřující lékařka, která podle preventivních výsledků dítěte zjistila, že holčička může být v ohrožení života. Nakonec se rodina našla ve Španělsku. Otec ji tam odvezl, protože si myslel, že ji vyléčí přímořské klima. Nakonec se ukázalo, že Perla v ohrožení života vůbec nebyla.

Kauza Kuřim

Kuřimská kauza vypukla v roce 2007. Matka Klára Mauerová, její sestra Kateřina Mauerová a další týrali a mučili dva chlapce. Na vše přišel náhodně soused, který naladil na zařízení pro hlídání dětí záběry, na kterých viděl na podlaze spoutané děti.

Soud poslal do vězení kromě sester Mauerových i vychovatelku Hanu Bašovou, vedoucího skautského oddílu Jana Turka, Barboru Škrlovou, která vystupovala jako 13letá Anička, a jejího bratra Jana Škrlu. Dodnes se ale nepotvrdilo, proč byli chlapci týraní a co k tomu všechny zúčastněné vedlo. Celá kauza je velmi složitá.

Všichni zúčastnění po dlouhých soudních tahanicích skončili ve vězení až na 10 let. Před dvěma lety byla z vězení propuštěna i poslední ze zúčastněných, teta chlapců Kateřina Mauerová.

Tohle jsou ale jenom odhalené případy. Odborníci tvrdí, že se sice jeden případ odhalí, ale dalších sto zůstane utajeno.