Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Vláda chce, aby některé profese chodily do práce i s covidem: Kterých odvětví se to má týkat

Vít Rakušan.
Zdroj: Profimedia

Ústřední krizový štáb (ÚKŠ) se dnes bude na odpoledním zasedání zabývat návrhem seznamu profesí, kterých by se měla týkat pracovní karanténa. Návrh předloží ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Smyslem pracovní karantény je udržet fungování státu v chodu i v případě, kdy by se i mezi zaměstnanci v oblasti kritické infrastruktury ve větší míře rozšířila varianta covidu-19 omikron. Portál iDNES ještě v neděli večer zveřejnil seznam, kterých profesí by se měla pracovní karanténa týkat.

Pracovní karanténa souvisí s tím, že od 17. ledna budou mít všichni zaměstnanci povinnost testovat se dvakrát týdně antigenními testy. V případě pozitivity půjdou na pět dní do karantény, přičemž tento režim by měl fungovat dva až tři týdny. Lidé z vybraných profesí, kterým by v práci vyšel pozitivně antigenní test, by však mohli pracovat i nadále.

Rakušan hodlá definovat profese, u kterých by to bylo možné. V této souvislosti zmiňoval zajištění bezpečnosti, sociální či zdravotní péče, ale také provoz v elektrárnách či vodohospodářství nebo také práci firem, jež sváží odpad. Opatření má být zavedeno na základě rychle se šířící varianty omikron.

Pohřebáci i bankéři

Novinářům MF DNES se údajně podařilo získat seznam profesí, kterých by se měla takzvaná pracovní karanténa týkat. Mimo zmiňované zdravotnické služby včetně lékárníků by se mělo jednat o odvětví sociální péče, dopravy, energetiky nebo vodního a odpadového hospodářství. Jako nezbytné je považováno například pohřebnictví, veřejná správa, komunikační a informační systémy nebo zemědělská výroba. Myslí se samozřejmě i na policii a hasiče.

Dokument pojednává mimo jiné také o zachování chodu mobilních sítí a sítí pro rozhlasové a televizní vysílání. Do pracovní karantény by měli případně jít řidiči MHD, zaměstnanci energetických společností a vodáren, obchodů s potravinami, popeláři nebo lidé pracující v pohřebnictví. S bezpříznakovým covidem by museli přijít do práce i třeba bankéři, finanční poradci, sociální pracovníci a úředníci státní správy.

"Aktuálně se řeší, jak přesně definovat profese, což bude značně problematické. Například pekař zásobující rohlíky polovinu kraje je jistě superdůležitý pracovník, kdežto pekař z malé vesnice již ne,“ uvedl nejmenovaný zdroj pro MF DNES.



Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy