Letošní vyhlášení tradiční ankety o Českého slavíka ještě neproběhlo, ale už teď má jednoho jasného vítěze! Tím se stala plzeňská kapela Ortel, kterou předchází po celé republice ostře kontroverzní pověst.

Kluby po celé republice sice ruší jejich vystoupení, na samotné facebookové stránce Slavíka se objevují značně znepokojené reakce, ale ani to nepřesvědčilo pořadatele ankety v čele s minerálkou Mattoni, aby je ze soutěže vyřadila.

Tomáš Ortel, který byl dříve mimochodem frontmanem krajně pravicového uskupení Conflict 88, se tak stal jediným jednoznačným vítězem ankety. Pokud ho organizátoři zítřejšího ceremoniálu pustí hlavním vchodem Státní opery dovnitř, zlegalizují se v globálním měřítku jeho ostré postoje vůči uprchlíkům, národnostním nebo sexuálním minoritám. Začne být atraktivním subjektem pro sponzory a ještě z toho všeho získá obrovskou reklamu v hlavním vysílacím čase.

Pakliže nebude vpuštěn, stane se pro své věrné ještě větším mučedníkem a bojovníkem za spravedlnost, kterému nebyla umožněna svoboda pro jeho slova a postoje. Jeho texty jsou navíc oproti krajně pravicové minulosti mnohem lépe zaobaleny, a tak se může odvolávat na špatnou interpretaci. Dokonce i přesto, že aktivně demonstruje na pochodech pořádaných ultrapravičác­kou DSSS.

K mumraji, který rozděluje celou republiku, navíc přispívá i extrémně lopotná komunikace pořadatelů, kteří se dosud jasně nevyjádřili k tomu, zdali si Ortel v anketě ponechají nebo nikoliv. Celou situaci nyní údajně řeší právníci.

Postoj vůči plzeňskému bojovníkovi za vlast se však zdá mnohem přívětivější, než tomu bylo v případě neméně kontroverzního rappera Řezníka.

Pro organizátory je totiž mnohem výhodnější držet si v anketě relativně poslušného bojovníka proti multikulturalismu než nadávajícího recesistu skrývajícího se pod maskou svého alter ega, že Řezníku?

To všechno dává Ortelovi jednu velkou jistotu. V sobotu večer nemůže prohrát. Buď se bude pasovat do role vyřazeného bojovníka za svobodu slova, nebo bude konečně přijat jako plnohodnotný člen českého showbusinessu. Pak se možná skladba Mešita objeví i v nabídce komerčních rádiích.