Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Víte, proč na někoho útočí hmyz mnohem víc než na ostatní? Sladkou krví to není!

Pokud na nás nalétával hmyz svými sosáčky, jen málokdy se to obešlo bez
vtipné poznámky, že máme sladkou krev.
Zdroj: profimedia
+ Další fotografie
Určitě si pamatujete na rčení našich babiček! Pokud na nás nalétával hmyz svými sosáčky, jen málokdy se to obešlo bez vtipné poznámky, že máme sladkou krev. Pokud jste tomu doposud věřili, zklamu vás, s naší krví nemají štípance žádnou spojitost. Proč tedy na někoho útočí hmyz víc?

Hmyz trápí všechny. V letním období není nic těžkého získat nějaký ten štípanec nebo na svém těle objevit podivný pupínek. Rozškrábaná místa nás pak bolí a pálí. Co s tím? Rozhodně nevěřte povídačkám o sladkosti krve, které jsou naprostou blbostí. Je ovšem pravda, že na některé jedince může nalétávat hmyz častěji.

Vědci se shodli na tom, že hmyz sice preferuje osoby s krevní skupinou 0, ovšem jde pouze o nepatrný ukazatel. Nepříjemní útočníci se ovšem daleko častěji orientují na množství oxidu uhličitého, který se uvolňuje dýcháním či z kůže. Dále hmyz přitahuje teplo, které se logicky zvyšuje při tělesné námaze. Takže pokud jste právě dosportovali nebo někde pochodujete, je ohrožení toho, že vás nějaký hmyz bodne, vyšší. Větší teplo produkují také lidé s větší tělesnou hmotností, těhotné nebo jedinci se zrychleným metabolismem. V neposlední řadě může za počet bodnutí také tělesný pach, který je určen činností bakterií na lidské kůži.

Je tedy patrné, že bodnutím hmyzu jsme ohroženi téměř všichni. Můžete ovšem v klidu usínat, protože sladkost vaší krve s hmyzem opravdu nijak nesouvisí. Dbejte na prevenci, kterou vám může být použití nejrůznějších repelentů a gelů. A pokud vás už nějaké to bodnutí potká, nezapomeňte ránu neškrábat a pořádně ošetřit. Nedělejte si se štípanci velkou hlavu a užijte si krásný zbytek léta.

Související články

Další články