Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jiří Denisa Procházka koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Virus zika, který způsobuje vážné vady u novorozenců, dorazil do Evropy. Máme se bát?

Nakaženého virem zika hlásí Dánsko.
Zdroj: profimedia.cz
Strašákem všech těhotných žen je poslední dobou virus zika. Způsobuje velmi vážné vady u novorozenců. Virus poškozuje jejich mozky a rodí se tak se zakrslou hlavou. Dánsko hlásí první případ nakaženého tímto virem.

Dnes ráno oznámila dánská státní televize první případ Evropana nakaženého virem zika. Pacient se mohl nakazit v Latinské Americe, kde byl na cestách. První případy nakažených hlásí také Amerika a Kostarika. Proti viru neexistuje žádná vakcína ani léky.

Pozitivní test na virus zika potvrdili u muže z Dánska. Pacient leží ve fakultní nemocnici Aarhusu a je v péči lékařů. Podle Světové zdravotnické organizace se virus nejspíš rozšíří i do všech zemí amerického kontinentu a do Kanady.

Muž nejdřív přišel k lékaři s příznaky, které připomínaly spíš chřipku. Bolela ho hlava, svaly a měl horečku. Testy ale odhalily virus zika. Podle portálu Russia Today už několik případů hlásí také Itálie, Španělsko, Velká Británie a Švýcarsko.

Virus zika rozšiřuje stejný druh komárů jako jiné tropické choroby, třeba horečku dengue. Mezi lidmi se ale virus nešíří. Nákaza vážně poškozuje mozky novorozenců, děti se rodí s nápadně malými hlavami.

Související články

Další články