Jak už asi dobře víte, vrahem z mnichovského obchodního centra je osmnáctiletý kluk David Ali Sonbola, který má na svědomí devět lidských životů. Mladík je íránského původu a žil v německé okrajové čtvrti. Sousedi ho považovali za milého a tichého hocha. Přesto šel zabíjet. Motivoval ho k tomu islám? Nebo byl Ali šikanovaný a šel se pomstít? A nebo od všeho kousek?

Rodina Davida Sonboly pocházela z Íránu, nebyli to žádní rigidní fanatici, vyznávali umírněný islám šíitského typu. Tady můžeme hledat počátek tragédie.

Sunnitská a šíitská větev islámu se nenávidí. Sunnité považují minoritní šíity za méněcenné. David Ali Sonbola vyrůstal v prostředí, které k němu nebylo přátelské. Na menších německých portálech se objevují informace, že děti sunnitů mu jeho víru dávaly pořádně sežrat.

Mezi dětmi sunnitů a šíitů dochází často k potyčkám. David Ali Sonbola se tedy již od útlého dětství setkával se šikanou, posměšky a násilím. Dětství mu tak přichystalo frustrující období plné negativních emocí. Narůstal v něm pocit, že se jednoho dne pomstí.

Tohle není protest proti Západu, tohle nebyl útok na západní systém hodnot, jak ho známe od typických džihádistů. Tohle byla pomsta namířená proti těm, co ubližovali – kluci z Turecka, Albánie, z Kosova… Kluci, kteří se smáli malému šíitovi…

Hovoří se o tom, že mladík si založil falešný profil na Facebooku, kde se vydával za dívku. V rámci své pomsty pozval do restaurace McDonald hlavně kluky, jejichž rodiče vyznávají sunnitskou formu islámu. Otázkou je, zda o tom takto přemýšlel v náboženské rovině, nebo na jídlo zdarma prostě nalákal ty, co mu tolik ubližovali.

A pak už dávají oba dva jeho výkřiky smysl. Nejprve volá, že je Němec a že oni jsou za*raní cizinci. David Ali Sonbola si je vědom toho, že on už německý pas má, kdežto jeho protivníci o něm často jen sní. Pak začíná střelba do těch, kteří se mu tak dlouho smáli.

Po střelbě přichází výkřik Alláhu akbar. Mladý muž ví, že udělal něco, za co ho bude soudit Bůh. Pak si prostřelí hlavu a uniká pozemské spravedlnosti. Bude ho soudit Alláh, ten samý Alláh, který bude soudit skutky jeho sunnitských pronásledovatelů, kteří ho celé dětství šikanovali.

Do jeho hlavy samozřejmě nevidíme. Mohly se přidat i další motivy – problémy se sexualitou, rozchod s holkou, drogy, gamblerství… Ústředním motivem ale je pomsta vykonaná na těch, co se tolik smáli.

Pokud byl David Ali Sonbola šikanován kvůli tomu, že je šíita, a pomstil se hlavně těm, co vyznávají sunnitskou větev islámu, není to nic neobvyklého. Zajímavý je jen prostor, kde se tento spor dvou větví islámu odehrává – střed Evropy.

Po vraždách ze cti, krevní mstě a praxi nezletilých manželek tak v Evropě nacházíme další prvek, který dějinám starého kontinentu není vlastní – spor mezi sunnity a šíity.

Výkřik „já jsem Němec“ a výkřik „Alláhu akbar“ si tak už vůbec neodporují. Naopak vše dostává smysl a celá mozaika do sebe zapadá.

Šikanu známe v každém dětském kolektivu – majoritní skupina si vybere toho, kdo je menšinou. Děti tak šikanují obrýlené spolužáky, děti se zrzavými vlasy a nebo tlouštíky. Všichni víme, jaké peklo čeká například romskou dívku, když přijde do třídy, kde jsou samí tzv. bílí. Odlišnost z nás často dělá terč. A rodina Davida Sonboly se od dalších rodin na předměstí Mnichova odlišovala – David Ali Sonbola byl prostě v očích dalších dětí ten divný muslim.