Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Video: Neuvěřitelné! Muž 21× vylezl na Everest, i když ho horolezectví vůbec neláká

Jeden z nejlepších horolezců všech dob, známý pod přezdívkou „superšerpa“, prozradil, že lezení vždy upřímně nenáviděl. Navzdory tomu stanul celkem 21× na vrcholu nejvyšší hory světa – Mount Everestu!

Nepálský šerpa Apa sice už trekové boty dávno pověsil na hřebík a v současné době žije v USA, jeho rekord v počtu výstupů na Everest však zatím nikdo nepřekonal. Šedesát let poté, co byl vrchol Everestu poprvé dobyt sirem Edmundem Hillarym a Tenzingem Norgayem, mu byl za jeho oddanost této hoře dokonce udělen čestný doktorát University of Utah.

„Je to pro mě velká pocta. Jsem hrdý na to, že jsem na tu horu vylezl nejvícekrát. Vždyť spoustě jiných lidí se to nepodařilo ani jednou. Přišel ale čas uvolnit místo nové generaci horolezců. Teď se chci věnovat především svojí rodině,“ řekl Apa.

Pak však jedenapadesátiletý šerpa šokoval prohlášením, že pokud ve svém životě něco doopravdy nesnášel, bylo to právě horolezectví.

„Když jsem byl mladý, chtěl jsem se stát lékařem. Ale potřeboval jsem z něčeho živit rodinu, takže jsem opustil školu a stal se nosičem. Práce šerpy je velmi riskantní – neuplynul rok, aby v horách nezahynul některý z mých přátel,“ vzpomíná Apa.

S nošením vybavení a zásob začal Apa v roce 1988 a vrcholu Everestu dosáhl už o dva roky později, společně s Robem Hallem, Garym Ballem, a Peterem Hillarym. V roce 1996 pak jen o vlásek unikl smrti, když mu manželka zakázala zúčastnit se další expedice s Robem Hallem, který se v mezičase stal jeho dobrým přítelem. Na této výpravě tragicky zahynul nejen Rob sám, ale i dalších sedm členů jeho výpravy.

Související články

Další články