Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Vendula Pizingerová koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

VELKÝ SEXUÁLNÍ VÝZKUM: Mladí Češi mají v sexu problémy. Trápí je erekce, orgasmus i deprese

Mladí Češi mají problémy se sexem.
Zdroj: profimedia.cz/eXtra.cz
Více než třetina dospívajících chlapců a 44 % dívek má problémy při pohlavním styku. Vyplývá to z nejnovějšího britského Národního průzkumu sexuálních poměrů a životního stylu. Zatímco u dívek se nejčastěji jedná o neschopnost dosáhnout orgasmu spolu s bolestí a úzkostí během sexu, u chlapců jde o příliš rychlé dosažení orgasmu či naopak neschopnost vyvrcholit nebo udržet erekci. Odbornou pomoc přesto vyhledává pouze 6 % teenagerů.

Podle nejnovějších výsledků britského Národního průzkumu sexuálních poměrů a životního stylu má až 34 % sexuálně aktivních dospívajících mužů ve věku 16–21 let a 44 % mladých žen nějaký problém v sexuálním životě. 21 % dospívajících žen má problém dosáhnout orgasmu. Mezi další obtíže patří z téměř 10 % neschopnost užít si sex, z 9 % pocit fyzické bolesti vycházející ze sexuálního styku. Teenagery také trápí pocity úzkosti, obavy z průběhu sexu nebo nedostatek či žádné vzrušení.

Pro mužské teenagery je největším problémem ze 13 % příliš rychlé dosažení orgasmu, dále naopak neschopnost vyvrcholit či udržet erekci, chybějící potěšení ze styku nebo strach. „Tyto obtíže mohou být výsledkem zahlcení produkty internetu, které předkládají určitý sexuální stereotyp, který mladí lidé vnímají jako tlak. Mladá generace ví o sexu jako takovém mnoho, ale nepřemýšlejí o vlastním přístupu k němu, nevnímají to, co by chtěli prožít oni sami, a neumějí o tom s partnerem komunikovat,“ vysvětlil Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon, který se zabývá problematikou sexuality mladistvých.

Vliv na problémy projevující se v milostném životě teenagerů může mít také to, že teenageři začnou se sexuálním životem moc brzy. Podle průzkumů sexuologa Petra Weisse z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze má totiž sexuální zkušenost každý čtvrtý Čech již ve věku 15 let.

Čeští teenageři se také velmi bojí nechtěného těhotenství. Proto podle výzkumu Milward Brown užívá antikoncepci 70 % dívek ve věku 15–29 let, kondom naopak používají mladí Češi jen ve 14 %, a to je oproti evropskému průměru o 13 % méně. S tím souvisí také snižující se strach dospívajících Čechů z AIDS a jiných pohlavně přenosných nemocí, což se od okolních států liší.

Přestože 36 % dívek a 26 % chlapců o svých problémech mluví s rodinou, přáteli nebo hledají řešení na internetu, profesionální pomoc nevyhledají. Pouze 6 % teenagerů se obrátilo na odborníka a svěřilo se do péče psychologa, psychiatra či sexuologa.

Související články

Další články