Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karlos Vémola koronavirus Extra Host (pořad) Utýraný Mareček z Loun

Nejnovější kauzy

VELKÉ SROVNÁNÍ: Kolik utratí česká rodina za jídlo? Mnohem méně než v Německu!

Češi musí vystačit s málem.
Zdroj: eXtra.cz
Jídlo a bydlení jsou snad ty nejdražší položky, které musíme každý měsíc platit. A čím více je v rodině členů, tím toho více sní. Kolik utratí průměrně čtyřčlenná rodina za jídlo týdně? A kolik utratí rodiny v ostatních zemích?

Experti se zaměřili na 30 rodin po celém světě, aby zjistili, kolik utratí průměrná rodina za jídlo. A výsledky jsou opravdu šokující. Některé rodiny totiž dají týdně za jídlo i 10 tisíc korun. Jiné si ale musí vystačit opravdu s málem.

V různých státech jsou v oblasti stravování velké rozdíly. Jinak se jí ve Velké Británii, jinak v Německu i v Česku. Britové hodně jedí hotová jídla, sušenky a čokolády. Například v Severní Africe musí lidé na jídlo hodně šetřit. Takže nezáleží na tom, na co mají chuť. A Němci se zase hodně rozšoupnou.

Češi musí vyjít s málem. Průměrná čtyřčlenná rodina utratí za týden kolem 5 tisíc korun. 2500 korun utratí za maso, vejce a ryby. 500 korun utratí Češi za chléb a pečivo, 700 korun za ovoce a zeleninu, 400 korun za brambory, luštěniny a mouku a 400 korun utratí za mléčné výrobky. Češi si rádi dopřejí i pochoutky, pamlsky a chipsy, za které zaplatí týdně až 200 korun a dalších 300 korun utratí za slazené nápoje a pivo. Ale dokáží se v jídle i omezit a ušetřit na něm. Vycházelo se z mnoha dat za uplynulé roky. Samozřejmě záleží také na tom, v jakém městě rodina žije.

Rodina z Prahy utratí za jídlo mnohem více peněz než rodina z malé moravské vesničky. Výsledná tabulka vznikla spojením dat Českého statistického úřadu, Světové zdravotnické organizace a ze studií vzniklých v rámci EU.

Německo

Němci na jídle rozhodně nešetří. Ale je pravda, že mají vyšší platy než u nás. Hodně nakupují pizzy, piva, džusy, kefíry, brambory, maso a pečivo. Dbají ale i na to, aby měli doma dostatek zeleniny. Týdně tak utratí přes 10 tisíc korun.

Polsko

Čtyřčlenná rodina v Polsku se moc nerozšoupne. Jedí hlavně ovoce a zeleninu. Na jídle se ale snaží šetřit. Utratí týdně kolem 3 tisíc korun.

Velká Británie

Britové si dávají na svojí stravě hodně záležet. Nakupují také třeba avokádo, krevety, čokolády a různé dortíky. Jsou opravdu mlsní a neodbydou se chlebem s máslem. Týdně utratí za jídlo skoro 5 tisíc korun.

Itálie

Italové jsou svojí žravostí a stolováním známí. Jedí dlouho a neodpustí si žádný chod. Jídlo berou jako společenskou událost. Nakupují hodně ryb, ovoce, zeleninu. Týdne utratí kolem 5 a půl tisíce korun.

Kolik korun za týden projíte vy? Posílejte nám své zkušenosti na adresu redakce@extra.cz.

Související články

Další články