Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Velká revoluce ve vysílání ČT: Návod, jak navždy nepřijít o StarDance a další pořady

Velká revoluce ve vysílání ČT: Návod, jak navždy nepřijít o StarDance a další pořady
Zdroj: Profimedia
konec dvb-t
Vysílače Cukrák a Žižkov minutu před půlnocí 27. listopadu vypnou vysílání kanálů České televize pro Prahu a střední Čechy ve standardu DVB-T. S úderem půlnoci začne vysílání v novém standardu DVB-T2. Koho se změny týkají a jak se na ně připravit, abyste nepřišli o své oblíbené pořady? Přinášíme odpovědi.

Přechod na DVB-T2 se týká všech, kdo přijímají televizní signál pomocí klasické pokojové nebo venkovní antény, případně společné televizní antény a dosud na modernější standard DVB-T2 nepřeladili. Diváků, kteří mají kabelovou televizi, satelit nebo sledují televizi pouze přes internet, se změny netýkají.

Pro přechod na DVB-T2 není v drtivé většině případů potřeba měnit nastavení antény. Pokud není anténa nijak upravena, např. zesilovači, filtry a podobně - stačí televizi pouze přeladit. Je však potřeba mít televizi nebo set top box, který je schopný tento nový signál přijímat. Vodítkem může být třeba web Českých radiokomunikací, kde je možné zjistit, zda dané zařízení novému standardu DVB-T2 (normě DVT-T2/HEVC nebo H.265) vyhovuje.

Jestliže tam svůj přijímač nenajdete, bude nutné si pořídit nový. Při jeho koupi je možné se řídit kulatou zlatou samolepkou s logem DVB-T2 ověřeno.

V regionech mimo Prahu a střední Čechy se vysílání na dosavadních frekvencích bude vypínat v lednu a už se bude týkat i komerčních televizí.

Co ještě musíte vědět

Proč je změna nutná?

Aby se uvolnilo místo pro potřeby mobilních sítí a tedy rozvoj mobilního internetu.

Co DVB-T2 divákům přinese?

Všechny programy České televize jsou v DVB-T2 dostupné ve vysokém rozlišení, tedy v HD. Přechod přinese také vyšší komfort z hlediska prostorového zvuku, který byl dosud dostupný jen u satelitního či kabelového vysílání. Změny se dotknou rovněž regionálního vysílání, které bude nově dostupné po celé České republice a diváci si tak v budoucnu budou vybírat, z jaké oblasti Česka budou chtít regionální vysílání sledovat.

Prostředí DVB-T2 je vhodné i k využívání tzv. červeného tlačítka, tedy služby hybridního vysílání, která propojuje svět klasické lineární televize s internetem. Stisknutím červeného tlačítka na ovladači se zobrazí prostředí HbbTV s doplňkovým televizním obsahem, přístupem do archivů vysílání i k internetovým aplikacím.

Jak poznám, že sleduji televizi pomocí pozemního vysílání?

Že se vás přechod na DVB-T2 bude týkat, můžete poznat například podle piktogramu. Vidíte jej v pravém horním rohu obrazovky? Pak přijímáte pozemní vysílání ve stávajícím standardu DVB-T, které se bude vypínat.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy