Pokud v těchto dnech vyrazíte na houby, rozhodně nebudete litovat. Domů si přinesete plné košíky a ještě si pořádně pochutnáte. Houby totiž rostou úplně všude. Tento rok houbám prostě přeje. Rostou už od května a žně vrcholí právě v těchto dnech. Pokud nebudou ranní mrazíky, sbírat můžete až do konce měsíce.

Na každém kroku zakopnete o smrže, hřiby, křemenáče nebo májovky. Musíte ale vědět, kam je jít nasbírat! Pokud si rádi pochutnáte na bedle, suchohřibu nebo klouzku, vyrazte do středních Čech. Tam jich je habaděj! V jižních Čechách zase hojně roste liška obecná a hřib smrkový. V severních Čechách narazíte nejčastěji na klouzek obecný a na jižní Moravě v těchto dnech frčí smrže. Na severní Moravě zase nejčastěji zakopnete o májovku. Letos ale roste málo václavek a čirůvek fialových. Ty v lese jen tak nenajdete.

Tento rok je bohužel nedostatek žampionů, přitom je to jedna z nejoblíbenějších hub. Takže si na nich letos asi moc nepochutnáte. Budete si tak muset počkat na příští rok. Některé houby rostou i na stromech. Oblíbený je například sýrovec žlutooranžový nebo choroš šupinatý. Naopak si dávejte pozor na muchomůrky tygrované a muchomůrky zelené, které jsou smrtelně nebezpečné. Podívejte se na naši houbovou mapu.