Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Vědec vymyslel geniální robotický oblek! Ochrnutí lidé si tak znovu budou moct zahrát fotbal

Mezinárodní výzkumný tým vedený brazilským neurologem Miguelem Nicolelisem vynalezl myslí ovládaný robotický oblek. Umožní tak ochrnutým lidem znovu chodit a vrátit je tím do normálního života. Rád by je navíc podpořil také v účasti na letošním mezinárodním fotbalovém šampionátu.

Pokud se vše zdaří podle plánu, první výkop turnaje vzejde od ochrnutého mladíka, který bude mít na sobě právě myslí poháněný robotický oblek. Ambiciózní cíl, který vzbudil vlnu očekávání, prý rozhodně není nadsázkou, neboť první testování má již úspěšně za sebou. O obleku, který byl vyvíjen v rámci projektu Walk Again, byla uvedena první krátká zmínka v květnu minulého roku a od té doby jakoby se po něm země slehla. Výzkumný tým však jen čekal na příležitost, kdy jej poprvé představí světu. Fotbalový šampionát je tou pravou příležitostí!

Oblek funguje na principu elektrod, které jsou připojené k hlavě nebo čipu implantovaného do mozku. Mozkové vlny pak posílají signál do počítače, umístěného v obleku. Tento stroj pak převádí myšlenky do příkazů a oblek se podle nich hýbá. Čím více neuronů je připojeno ke stroji, tím je pohyb přesnější. Fascinující na tom všem je fakt, že neurony se samy učí komunikovat s algoritmem počítače. Stroj tedy v podstatě funguje jako rozšířená lidská mysl.

Pokud se robotický oblek skutečně osvědčí v praxi, tak se kolečková křesla a bezbariérové přístupy možná stanou konečně minulostí.

Související články

Další články