Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Vědci konečně přišli na to, co znamená dělat „psí oči“! Tohle byste možná nečekali!

Také na vás váš pejsek dělá „psí oči“?
Zdroj: profimedia.cz
Takzvané "psí oči" u psů dost dobře známe. Když se na nás těmi svými kukadly pes podívá, snesli bychom mu modré z nebe. Vědci konečně zjistili, co psi prožívají, když dělají "psí oči". A budete hodně překvapení!

Když náš pes udělá „psí oči“, jsme jako majitelé totálně vedle. Nás miláček nám dává najevo, že je vinen, a nakonec se nám ho zželí a my mu splníme to, co mu na těch jeho psích očích vidíme. Jenže všechno je jinak. Když dělá pes „psí oči“, zažívá u toho úplně jinou emoci. A ta signalizuje strach!

„Psím očím“ se dlouho věnovala psycholožka Alexandra Horowitz z Barnard College na Columbia University. A svoji pozornost zaměřila především na to, jak se psi integrují se svými majiteli. Jejím cílem bylo zjistit, jak si lidé interpretují psí chování podle vlastních emocí. Lidé často cítí emoci svého čtyřnohého miláčka podle té svojí. A to je chyba. Psi jsou totiž úplně jiní tvorové a emocionální spektrum mají od lidí velmi odlišné.

Když dělá tedy pes „psí oči“, nemyslí tím, že by se cítil vinen a chtěl svého majitele vydírat. Ale naznačuje tak, že se něčeho bojí. Vědkyně studovala v řadě experimentů 14 psů různých plemen, které denně natáčela a jejich chování pak analyzovala. Zapojila i majitele psů, kteří měli říct, kdy jim přijde, že na ně jejich pes dělá „psí oči“. Těmi pes reaguje i na to, když je chce jejich majitel potrestat.

Podle Horowitz je nepravděpodobné, že by měli psi stejný typ uvažování jako lidé. Podle ní mají psi rozdílný mozek a jinou inteligenční kapacitu, aby byli schopni přemýšlet o přemýšlení. Takže žádnou vinu prostě cítit nemůžou.

Související články

Další články