Nedávno jsme vám přinesli článek o mladíkovi, kterému se podařilo získat práci snů. Dnes se naopak podíváme na jeden z největších lodních hřbitovů, kde dělníci rozebírají vysloužilé tankery a další plavidla za 2 USD (cca 40 Kč) denně.

Přestože tato práce je obecně považována za jednu z nejnebezpeč­nějších na světě, chudí Pákistánci o ni mají obrovský zájem. Není náhodou, že většina zaměstnanců pochází z okolních slumů.

Průmyslový areál se sice nachází přímo na písečné pláži, pracovní podmínky jsou však otřesné. Celá řada dělníků má k dispozici jen obyčejné ruční nářadí. „Muži zde umírají, lámou si nohy, trhají svaly, ale práce nikdy nekončí,“ uvádí Muhammad Shakeel, který toto zaměstnání „zdědil“ po svém stárnoucím otci. Společně se svými bratry přečerpává ropu ze starých tankerů do obřích ocelových barelů. Ty jsou následně prodávány na domácím trhu.

Na pláži v Gadani je každý rok rozebráno a sešrotováno přibližně 100 lodí. Díky tomu společnost vyprodukuje asi milion tun oceli, ze které se vyrábějí stavební stroje, trubky a mnoho dalšího.